Ludzie, którzy mają wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), są bardziej narażeni na rozwój demencji, niż osoby o prawidłowej wadze – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University College London (Wlk. Brytania).

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Alzheimer’s & Dementia” (http://www.alzheimersanddementia.com/article/S1552-5260(17)33811-6/fulltext).

„Korelację pomiędzy demencją a BMI, obserwowaną w coraz większej liczbie badań populacyjnych, m.in. w naszym, należy rozpatrywać na dwóch poziomach” – mówi główny autor badania, prof. Mika Kivimäki z Instytut Epidemiologii i Zdrowia UCL. – Jednym z nich jest bezpośredni wpływ nadmiaru tkanki tłuszczowej na rozwój demencji, a drugim wyraźna utrata masy ciała spowodowana demencją przedkliniczną. Sprawia ona, że osoby dotknięte demencją rzeczywiście mają wyższy od przeciętnego wskaźnik masy ciała około 20 lat przed rozwojem choroby, ale już w momencie jej wystąpienia ich BMI jest niższe, niż u osób zdrowych”.

„Nasze najnowsze badanie potwierdziło zarówno silny wpływ otyłości na rozwój demencji, jak i to, że przed wystąpieniem pierwszych objawów otępienia dochodzi do znacznego spadku wagi spowodowanego zmianami cmetabolicznymi, jakie zaczynają się już pojawiać w organizmie” – dodaje naukowiec.

Czytaj dalej

Źródło: naukawpolsce.pap.pl