Choć dieta bezglutenowa od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością, wyniki najnowszych badań sugerują, że problemy gastryczne przypisywane glutenowi mogą być wywoływane przez występujące w wielu produktach zbożowych węglowodany – fruktany.

Komu i kiedy szkodzi gluten ?

Choć coraz więcej osób przechodzi na dietę bezglutenową, wiele z nich nie ma ku temu rzeczywistych wskazań zdrowotnych – na celiakię (chorobę trzewną), która jest chorobą immunologiczną o podłożu genetycznym i wiąże się z trwałą nietolerancję glutenu, cierpi około 0,5-1% światowej populacji w zależności od regionu geograficznego [1]. Choroby tej w żadnym wypadku nie powinno się bagatelizować – u chorych na celiakię gluten działa toksycznie i prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego – wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych, w efekcie czego następują problemy z wchłanianiem pokarmu, co prowadzi z kolei do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej [2, 3]. Celiakia nie jest jednak jedyną chorobą mającą związek z glutenem – szacuje się, że około 0,5-13% ludzi cierpi na tzw. nieceliakalną nadwrażliwość na gluten (ang. non-coeliac gluten sensitivity, NCGS), której objawami mogą być m.in. wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, uczucie zmęczenia czy zmiany skórne.

Temat wrażliwości na gluten pozostaje wysoce kontrowersyjny – badanie z 2013 r. wykazało, że osoby deklarujące nadwrażliwość na gluten, w rzeczywistości nie wykazują żadnych dolegliwości po spożyciu produktów go zawierających. Sytuacja zmieniała się, gdy naukowcy informowali badanych, że zastosowana w ich przypadku dieta jest bogata w gluten – wówczas uczestnicy eksperymentu skarżyli się na bóle brzucha, wzdęcia i inne problemy trawienne – nawet, jeśli tak naprawdę ich dieta była glutenu pozbawiona.

Badacze Jane Muir i Peter Gibson z Monash University w Australii postanowili zatem znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak wiele osób odnotowuje poprawę stanu zdrowia wraz z eliminacją pokarmów zawierających gluten.

Czytaj dalej

Źródło: biotechnologia.pl