Notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna Pharmena, zakończyła z sukcesem badania wszystkich pacjentów objętych II fazą badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym, opartym na opatentowanej substancji czynnej 1-MNA.

Założone plany wykonano w 100 proc. – do badań włączono więcej niż planowano pacjentów, a liczba ukończonych jest zgodna z założeniami. Badania nad nowym lekiem są pierwszym tego typu projektem na tak zaawansowanym etapie prac badawczych realizowanym przez polską Spółkę i mogą stanowić przełom w leczeniu miażdżycy na całym świecie

 

„Po blisko dwóch latach ostatni pacjent zakończył program badań. To dla nas bardzo ważny krok na drodze do tego, żeby nasz lek mógł być udostępniony pacjentom na całym świecie. Choć na ostateczne wyniki i jego podsumowanie musimy jeszcze poczekać do kilku miesięcy, to dziś jesteśmy znacznie bliżej następnego etapu, jakim jest komercjalizacja leku.” – powiedział Konrad Palka Prezes Pharmena S.A.

 

Nadzorujący cały proces badawczy jest Montreal Heart Institute, którego rolą będzie sporządzenie ostatecznego i rozbudowanego raportu podsumowującego wyniki projektu badawczego. Zdaniem Zarządu Pharmeny powinno to potrwać 3-4 miesiące. Obecnie przeprowadzane są wizyty w klinikach uczestniczących w badaniach, po których rozpocznie się przetwarzanie danych oraz opracowywanie rezultatów. Bardzo ważną informacją jest fakt, iż w trakcie całego okresu prowadzenia badania właściwego nie zostały zgłoszone żadne istotne działania niepożądane.

Po uzyskaniu pozytywnego raportu z badań Pharmena rozpocznie rozmowy z globalnymi firmami farmaceutycznymi w sprawie sprzedaży praw do leku lub jego licencjonowania. Potencjalnie III faza badań klinicznych miałaby zostać przeprowadzona  przez nabywcę projektu.

Projekt badawczy obejmujący II fazę prowadzony był w celu ustalenia efektywnej dawki potencjalnego leku przeciwmiażdżycowego oraz potwierdzenia braku działań niepożądanych. Całość badań przeprowadzana jest przez amerykańską spółkę zależą Pharmeny – Cortria Corporation.

Pharmena posiada ochronę patentową  badanej cząsteczki – fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA, która wykorzystana w innowacyjnym leku może zmienić  oblicze chorych na miażdżycę. Rynkowy przełom będzie oznaczać dla Spółki potężne zyski.

Źródło: informacja prasowa

Źródło: kierunekfarmacji.pl