Osteoporoza jest stanem chorobowym polegającym na patologicznie zmniejszającej się masie kostnej, zależna od wieku, płci i rasy. Osteoporoza może dotknąć mężczyzn zwłaszcza po 60 rż, częściej jednak dotyka kobiet po okresie menopauzy. Do czynników ryzyka zaliczamy uwarunkowania genetyczne, szczupła budowa ciała, nieprawidłowa dieta, długotrwałe unieruchomienie, alkohol, palenie papierosów, niektóre leki.

Osteoporoza w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo, w późniejszym czasie mogą występować bóle kości, kręgosłupa i tworzenie się nadmiernej kifozy, obniżenie wzrostu, częste złamania kości pod niewielkim obciążeniem.
W diagnostyce istotną rolę odgrywa badanie densytometryczne kośćca, określające mineralną gęstość kości.

Choroba zwyrodnieniowa polega na zwyrodnieniu tkanek tworzących stawy i na ich przedwczesnym zużyciu. Zmiany chorobowe obejmują zwykle krążki międzykręgowe, stawy międzykręgowe, a także trzon kręgowy i dotyczą odcinka piersiowego, szyjnego lub/ i lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Choroba może dotknąć również innych stawów, np. biodrowych, kolanowych, a nawet palców rąk.

Przyczyną choroby mogą być zaburzenia w krążeniu miejscowym lub nadmierne obciążenia stawów (nadwaga, ciężka praca, niektóre sporty).

Choroba rozwija się wolno, z czasem pojawia się ból wysiłkowy, później także spoczynkowy, następuje ograniczenie ruchomości stawu. Staw ulega zniekształceniu, zesztywnieniu, pojawiają się przykurcze mięśniowe. Choroba w późniejszym okresie prowadzi do kalectwa.

Zespoły bólowe należą do grupy przewlekłych, idiopatycznych chorób dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego. Charakterystyczny dla choroby jest przewlekły, rozlany ból mięśni, ścięgien i kości i silne zmęczenie fizyczne. Zespoły bólowe występują głównie u dorosłych częściej u kobiet. Jeśli już pojawi się u dzieci to na ogół w okresie dorastania.

Choroba objawia się silnym bólem umiejscowionym głęboko w tkankach, występującym w kończynach górnych i dolnych. Kolejnym objawem jest silne zmęczenie fizyczne oraz osłabienie zdolności psychicznych. Mogą pojawić się bóle głowy, uczucie obrzęku i drętwienia.