Choroba Parkinsona to powoli postępujący proces zmian polegający na zwyrodnieniu ośrodkowego układu nerwowego, prowadzący do obumierania neuronów znajdujących się w tzw. istocie czarnej – część mózgu. Z istoty czarnej przekazywane są impulsy nerwowe, które odpowiedzialne są za zależną od naszej woli pracę mięśni oraz koordynację ruchową. Choroba początkowo objawia się zaburzeniami ruchowymi różnych części ciała z czasem pojawiają się zaburzenia równowagi, problem w wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego. Mogą również pojawić się: sztywność mięśniowa, spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, trudności w rozpoczynaniu wykonywania ruchów dowolnych.
Przyczyny rozwoju choroby Parkinsona nie są do końca znane, ale wymienia się uwarunkowania genetyczne, czynniki toksyczne, neuroinfekcje, stres oksydacyjny. Choroba dotyka zwykle ludzi starszych, po 50-60 rż, a częstotliwość jej występowania wzrasta z wiekiem.
Stwardnienie Rozsiane (Sclerosis Multiplex) to przewlekle postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego polegająca na uszkodzeniu osłonek mielinowych włókien nerwowych w mózgu oraz rdzeniu kręgowym. Skutkiem tego jest zaburzenie przewodzenia impulsów oraz funkcjonowanie praktycznie wszystkich narządów. Często jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego są trudności koncentracji uwagi, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, spowolnienie psychoruchowe, upośledzenie myślenia abstrakcyjnego, problemy z pamięcią, drętwienia, mrowienia.
Przebieg choroby może być różny, dlatego też to od jej postaci zależeć będzie stan kliniczny chorego oraz sposób leczenia. Najczęściej występującą postacią SM jest stwardnienie rozsiane rzutowo-remisyjne, stwardnienie rozsiane wtórnie postępujące, pierwotnie postępujące i łagodna postać stwardnienia rozsianego.
Padaczka inaczej epilepsja, to przewlekłe zaburzenia neurologiczne, które charakteryzują napady padaczkowe. Podłożem napadów padaczkowych jest zaburzenie czynności mózgu wskutek gwałtownych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Atak padaczki może pojawić się raz w życiu, jednak nie jest to podstawą do postawienia diagnozy. Jeśli natomiast napady pojawiają się cyklicznie, to mamy do czynienia z chorobą przewlekłą.
Atak padaczki może być bardzo zróżnicowany. Polega na nagłym wystąpieniu różnych objawów somatycznych, takich jak: naprężenie całego ciała, wygięcie w łuk, drgawki, szczękościsk, ślinotok, bezwiedne oddanie moczu oraz utrata przytomności.
Ujawnienie się choroby może mieć miejsce w każdym przedziale wiekowym, jednak najczęściej przed 20 rż. i w jednakowym stopniu dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przyczyna choroby nie jest do końca znana, może być skutkiem uszkodzenia mózgu w okresie płodowym, nieprawidłowego porodu, czy tuż po nim. Epilepsja bywa też efektem niektórych chorób, schorzeń uwarunkowanych genetycznie czy też urazów mechanicznych.
Choroba Alzheimera, znana jako choroba otępienna lub demencja. Choroba pojawia się gdy dochodzi do upośledzenia wyższych czynności korowych takich jak pamięć, rozumienie, myślenie, liczenie, pogorszenie zdolności komunikacyjnych, zdolności uczenia się. Przebieg choroby dzielimy na trzy fazy tj. łagodna, umiarkowana i zaawansowana.
Pierwszym objawem choroby Alzheimera jest utrata pamięci epizodycznej. Osoby chore zapominają, co robiły danego dnia, ale doskonale pamiętają wydarzenia sprzed lat. W późniejszym stadium choroby chory ma już wyraźne zaburzenia pamięci zarówno świeżej jak i odległej. Mogą pojawić się stany lękowe, depresje, wycofanie, utrata zainteresowań, ale również pobudzenie i agresja, czasem urojenia, omamy.
Choroba ujawnia się najczęściej powyżej 65 rż., częściej u kobiet, a prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta z wiekiem.
Neuralgie inaczej też nerwoból, którego powodem jest uszkodzenie nerwów obwodowych odpowiedzialnych za przenoszenie bodźców zmysłowych do mózgu. Neuralgie są bólami napadowymi o ostrym nasileniu. Dolegliwość pojawia się w obszarze unerwienia konkretnego nerwu, najczęściej w okolicy barku lub łopatki.
Wyróżniamy kilka typów neuralgii, m.in. neuralgia trójdzielna, międzyżebrowa, językowo-gardłowa, popółpaścowa oraz neuralgia splotu ramiennego.
Przyczyną choroby mogą być zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, nieprawidłowa budowa okolicznych mięśni, ale może też wystąpić samoistnie.