ul. Wronia 53 lok. B10, 00-874 Warszawa

Hematologia

Białaczka limfatyczna jest złośliwym nowotworem komórek hematopoetycznych. Przyczyną choroby jest niekontrolowany rozrost limfocytów B (rodzaj białych krwinek) we krwi, węzłach chłonnych, śledzionie i w szpiku kostnym.
Wyróżniamy cztery odmiany białaczki tj.: ostra białaczka szpikowa, przewlekła białaczka szpikowa, ostra białaczka limfatyczna oraz przewlekła białaczka limfatyczna.

Objawami białaczki limfatycznej mogą być: niesprawiające bólu powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie śledziony i wątroby, zmiany skórne, choć często początkowo przebiega bezobjawowo. Istotna jest właściwa diagnostyka, czyli analiza krwi i szpiku.

Przy zaawansowanej białaczce pojawia się znaczna niedokrwistość (stężenie hemoglobiny spada poniżej 11 g/dl) i zmniejsza się liczba płytek krwi. Powikłaniami białaczki limfatycznej są częste zakażenia, problemy z krzepliwością krwi, anemia hemolityczna.

Na białaczkę limfatyczną częściej chorują osoby starsze, zwłaszcza mężczyźni.

Małopłytkowość immunologiczna to rzadka choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się przyspieszonym niszczeniem w układzie siateczkowo-śródbłonkowym opłaszczonych przeciwciałami płytek krwi, inaczej mówiąc, przeciwciała płytkowe działają destrukcyjnie na płytki krwi. Chorują na nią najczęściej dorośli w wieku 20–50 lat, kobiety do 4 razy częściej.

Objawy choroby to nawracające krwawienia z nosa, krwawienia z dziąseł, u kobiet obfite i przedłużające się krwawieniami miesięcznymi, łatwo powstające wybroczyny na skórze, skłonność do siniaczenia się.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medycyna Kliniczna Marzena Waszczak-Jeka) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!