Łuszczycowe Zapalenie Stawów (ŁZS) występują w przebiegu łuszczycy. Często na początku atakuje stawy międzypaliczkowe po jednej tylko stronie – tym różni się od Reumatoidalnego Zapalenia Stawów.

Wyróżnia się pięć podstawowych typów ŁZS:

  • Asymetryczna postać nielicznostawowa
  • Postać osiowa
  • Symetryczna postać wielostawowa przypominająca RZS
  • Artropatia paliczków dystalnych
  • Arthritis mutilans

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, która objawia się występującymi na skórze wykwitami. Owe wykwity występują w kolorach czerwonobrunatnych lub zaróżowionych, są płaskie i o czytelnych brzegach. Pokrywają się srebrzystą lub srebrzystoszarą łuską, która nawarstwia się na powierzchni grudek.

Łuszczyca nie jest zakaźna ani złośliwa. Jej przebieg jest zróżnicowany, choroba często cofa się, by powrócić po pewnym czasie. Jest jednocześnie najczęściej występującą chorobą dermatologiczną. Dotyk od dwóch do czterech procent populacji.

Zmiany łuszczycowe najczęściej pojawiają się na kolanach i łokciach, w okolicach krzyża, pośladków, na owłosionej części skóry głowy oraz stopach i dłoniach. W przeważającej większości przypadków, tj. w ok. dziewięćdziesięciu procentach przypadków, diagnozuje się najczęściej spotykaną odmianę łuszczycy zwaną łuszczycą zwykłą.

Trądzik różowaty (acne rosacea) ) jest przewlekłym, zapalnym stanem skóry twarzy, o podłożu łojotokowym. Rozpoczyna się zwykle w wieku 20–30 lat skłonnością do częstego powstawania rumienia na twarzy, zaś pełny rozwój trądziku różowatego następuje w wieku 40–50 lat.

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki naczyniowe oraz krostki. Najczęściej występują one na środkowej części twarzy, na czole, nosie, policzkach i brodzie. Przyczyny pojawienia się schorzenia to m.in. zaburzenia hormonalne i zaburzenia naczyniowo-ruchowe, a także geny. Na problemy z trądzikiem różowatym narażone są częściej osoby o jasnej karnacji i delikatnej skórze naczynkowej. Niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do jego rozwoju, czyli powstania grudek zapalnych, krostek, zmian przerostowych gruczołów łojowych, a nawet głównie u mężczyzn, zmian guzowatych na skórze twarzy.

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to choroba na którą cierpi około 20 proc. ludzi na świecie, to najczęściej występująca alergiczna choroba skóry. U noworodków pojawia się między szóstym a siódmym rokiem życia, jednak z upływem czasu nasilenie choroby słabnie, a objawy są mniej dokuczliwe.
Czynników warunkujących podatność na AZS jest wiele m.in.: genetyczne, środowiskowe, psychogenne, klimatyczne, drażniące, alergeny pokarmowe oraz powietrznopochodne.

AZS charakteryzuje się suchą, spierzchniętą, skłonną do podrażnień skórą i okresowymi zaostrzeniami choroby, często występuje dokuczliwy świąd. Z powodu podrażnień skóry, zaburzone jest funkcjonowanie układu immunologicznego i zmiany w fizjologii i budowie skóry. Chociaż na AZS, nie ma leku, to konieczna jest konsekwentna i właściwa pielęgnacja skóry, co pomoże uchronić skórę przed zachorowaniem lub złagodzić objawy gdy już się pojawi.