“Mikrobiota przewodu pokarmowego od momentu porodu znacząco wpływa na zdrowie człowieka. Jej odpowiednie kształtowanie jest niezbędnedo dalszego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mikroorganizmy przewodu pokarmowego pełnią szereg pozytywnychfunkcji, m.in. są odpowiedzialne za aktywację i dojrzewanie układu immunologicznego. Coraz częściej podkreśla się także zaangażowanie mikrobioty jelitowej w mechanizmy związane z metabolizmem i wydatkowaniem energetycznym organizmu. Co więcej, mikrobiota jelitowa może wpływać również na mózg i zachowanie człowieka za pośrednictwem osi mózgowo-jelitowej. Jednym słowem, bez bakterii nie istnieje prawidłowo funkcjonujący organizm. Zatem odpowiednie modulowanie mikrobioty jelitowej (za pomocą probiotyków, prebiotyków, innych) jest przyszłościową terapią leczenia i prewencji szeregu chorób przebiegających z dysbiozą jelitową.”

 

Dowody wskazują, że wraz z wiekiem, skład naszego mikrobiomu jelitowego również ma charakter utraty różnorodności.

Wiele czynników przyczynia się do utraty różnorodności w naszych bakteriach jelitowych. Pierwszym z nich jest stosowanie antybiotyków (bez odpowiedniej rekonstrukcji ) w trakcie naszego życia. Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu , stres i lata spożywania standardowej amerykańskiej diety (wysoka zawartość tłuszczów nasyconych, wysoki poziom cukru) również nie wróży dobrze naszej armii pożytecznych mikroorganizmów.

Wraz z wiekiem dochodzi do zmian w odżywianiu i naszej zdolności do trawienia i wchłaniania składników odżywczych, które spożywamy z powodu zmian w stanie zdrowia jamy ustnej, czynności śliny, trawienia i czasu przejścia mas przez jelito.

Uważa się również, że fizyczne zmiany bariery nabłonkowej jelita mogą  odgrywać rolę w dysbiozie jelita, z dowodami sugerującymi, że przepuszczalność jelit (czyli nieszczelne jelito) może wzrastać wraz z wiekiem, w ten sposób utrwalając stan przewlekłego zapalenia.

Starzenie trwa i niewiele możemy zrobić z rękami czasu, jednak mamy coraz większą wiedzę, o tym, na jakie sposoby możemy wspierać nasze mikroby i utrzymać dobre zdrowie, w miarę starzenia się.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5512975/