Dziedzina neuronauki poznawczej jest stosunkowo nowa – ma zaledwie około stu lat – więc nie jest zaskoczeniem, że stale docieramy do nowszego i lepszego zrozumienia, w jaki sposób obwód nerwowy ludzkiego mózgu wspiera ogólne funkcjonowanie mózgu.

Przez większość tych stu lat uważano, że po uszkodzeniu mózg nie może się zregenerować. Komórki mózgowe były skończone, a każda strata lub uszkodzenie ciała doznałoby niedoboru przez resztę życia tej osoby. To stworzyło fałszywe przekonanie, że mózg zasadniczo znajduje się w ciągłym stanie upadku.

Kiedy świeże komórki nerwowe są dobrze stymulowane (tj. Trenowane poprzez specjalne ćwiczenia edukacyjne), tworzą nowe połączenia. Innymi słowy, stają się zdrowymi komórkami mózgu, które przyczyniają się do uczenia się i rozwoju nowych umiejętności.

Podobnie jak mięśnie ciała, kiedy mózg jest dobrze odżywiany i stymulowany poprzez odpowiednie ćwiczenia, leczy i rośnie. A przy odpowiedniej pielęgnacji i żywieniu ta niesamowita regeneracja mózgu może zachodzić przez całe życie.

Podaję kilka sposobów na wsparcie mózgu, jest to zalewie namiastka a pamiętajcie, że nad naszym zdrowiem należy pracować codziennie.

1. Kiedy słyszysz zdanie „wytrenuj mózg”, prawdopodobnie nie myślisz o podnoszeniu ciężarów. Okazuje się, że ćwiczenia fizyczne są jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego ciała i mózgu.

Korzyści płynące z ćwiczeń mózgu są dwojakie. Po pierwsze, mózg jest żarłocznym konsumentem glukozy i tlenu, tłuszczu bez możliwości magazynowania nadmiaru do późniejszego wykorzystania. Konieczne jest ciągłe dostarczanie tych składników odżywczych, aby utrzymać optymalne funkcjonowanie. Ale korzyści na tym się nie kończą. Uważa się, że ćwiczenia stymulują neurogenezę hipokampa: wzrost nowych komórek w obszarze mózgu związany z pamięcią długoterminową i emocjami. Zdrowy wzrost komórek w tym regionie jest ważny dla starzejącego się mózgu i uważa się, że pomaga zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych związanemu z chorobą Alzheimera i demencją.

2. Stres jest jednym z głównych czynników związanych z wiekiem spadkiem funkcji poznawczych . Dzięki temu udział w regularnie planowanych zajęciach rekreacyjnych jest nie tylko zabawą, ale ważnym krokiem w kierunku zapewnienia optymalnego zdrowia mózgu.

Nie musisz daleko szukać, aby znaleźć sposoby na odstresowanie. Pozwól, aby Twoje zainteresowania Cię poprowadziły. Kluczem do wyboru zdrowych dla mózgu rozrywek jest unikanie pasywnych czynności, takich jak oglądanie telewizji, a zamiast tego wybieranie stymulującego hobby, które angażuje mózg poprzez wzorce, łamigłówki i rozwiązywanie problemów.

Badanie z 2011 r. Opublikowane w czasopiśmie Journal of Neuropsychiatry wykazało, że takie działania, jak granie w gry, czytanie książek i rzemiosło, takie jak  robienie na drutach, zmniejszają wskaźniki upośledzenia funkcji poznawczych nawet o 50 procent.

Angażowanie się w sztukę zajmuje również wysokie miejsce na liście hobby zdrowych dla mózgu. Badania dowodzą, że po raz kolejny nie wystarczy być biernym obserwatorem. Aby uzyskać wzmocnienie mózgu, musimy się zaangażować. Wyjdź na spacer, idź do lasu, pochodź po trawie na boso, przytul się do drzewa i wpłyń na mózg.

3. Suplementy.

Tak są one ważne ale tylko wówczas, że wiesz, że Tobie nie zaszkodzą. Polecane dla zdrowia mózgu są chociażby:

– kurkuma jest przykładem związku remielinizacyjnego, który oznacza substancję o udowodnionym działaniu regenerującym nerwy.

Związki remielinizacyjne działają w celu naprawy osłony ochronnej wokół wiązki nerwowej zwanej mieliną, obszaru często uszkadzanego w zaburzeniach autoimmunologicznych i wywołanych szczepionką. Badania pokazują, że nawet małe dawki tych substancji odbudowujących mogą powodować znaczną regenerację nerwów.

– zielona herbata – wykazano, że zielona herbata ma ekscytujące implikacje w leczeniu „nieuleczalnych” zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona i choroby Huntingtona. Skłoniło to naukowców do ogłoszenia katechin zielonej herbaty „… bardzo przydatnym uzupełniającym podejściem” w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Dalsze badania nad zieloną herbatą zbadały połączenie borówki, zielonej herbaty i karnozyny i wykazały, że promuje ona wzrost nowych neuronów i komórek macierzystych mózgu w zwierzęcym modelu choroby neurodegeneracyjnej.

– miłorząb dwuklapowy – Niedawno nowy mechanizm leżący u podstaw właściwości leczniczych mózgu Ginkgo biloba wyszedł na jaw wraz z opublikowaniem artykułu w Cell and Molecular Neurobiology. Naukowcy ustalili, że Ginkgo jest częściowo skuteczny ze względu na jego zdolność do modulowania nerwowych komórek macierzystych (NSC) do rodzaju komórki niezbędnej w określonym regionie mózgu, w którym aktywne są białka BDNF.

NSC to komórki wielotentowe; mają niesamowitą zdolność do zmiany kształtu na dowolny z wielu różnych fenotypów komórek tworzących mózg. Miłorząb stymuluje wzrost właściwego fenotypu komórki dla dotkniętego regionu mózgu, dając naszemu mózgowi dokładnie to, co jest potrzebne, tam gdzie jest potrzebne.

4. Zjadaj warzywa, najlepiej przez siebie wychodowane.

Substancja zwaną sulforafanem, występuje w warzywach bogatych w siarkę, takich jak brokuły została udokumentowana w celu stymulowania wzrostu nerwów w mózgu.

Badanie , opublikowane w czasopiśmie Genesis, ujawnia, że sulforafan, oprócz stymulowania wzrostu nowych nerwów, wykazał znaczące właściwości lecznicze jako przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, a także zapobiega chorobom i śmierci zdrowych neuronów.

Dodając do emocji związanych z tymi odkryciami, naukowcy zaobserwowali korzystny wpływ na neuronalne komórki macierzyste, który powoduje ich różnicowanie do określonych, przydatnych typów neuronów, stanowiąc silne poparcie dla hipotezy, że sulforafan stymuluje naprawę mózgu.

Warzywa zawierające sulforafan to brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, chrzan, jarmuż, kalarepa, liście gorczycy, rzodkiewka, rzepa, rzeżucha i bok choy. Dla korzyści terapeutycznych staraj się spożywać co najmniej 3 filiżanki dziennie, surowe lub gotowane.

5. Ucz się.

Praca z komputerami, czytanie książek i działania związane z wzorcami i rozwiązywaniem problemów przyczyniły się do znacznego zmniejszenia szans na rozwój MCI ( funkcji poznawczych). Mniej stymulujące działania nie wykazały efektu statystycznego. Podkreśla to znaczenie czucia się wyzwaniem i pobudzania przez działania, które realizujemy w miarę starzenia się.

Ustalenia te zostały potwierdzone w badaniu z 2014 r., W którym wzięło udział prawie 3000 wolontariuszy, obejmujących ponad dekadę. W tym badaniu zbadano potencjalne długoterminowe korzyści treningu poznawczego u starszych osób dorosłych. Wyniki pokazały, że uczestnicy wykazali zwiększoną szybkość przetwarzania mózgu i umiejętności rozumowania przez okres do dziesięciu lat po zakończeniu szkolenia.

Te namacalne korzyści dla mózgu przełożyły się na codzienne życie i zostały zmierzone w zdolności uczestnika do wykonywania normalnych codziennych zadań, takich jak finanse osobiste, przygotowywanie posiłków i rutynowe czynności pielęgnacyjne. Badanie mówi: „Chodzi o to, że im bardziej stymulujące środowisko, tym bardziej zwiększasz złożoność swojego mózgu”.
źródło: szaregeny.pl