Ekspozycja na trwałe zanieczyszczenia organiczne w okresie ciąży ma związek z mniejszym rozmiarem płodu – informują naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA na łamach pisma „Jama Pediatrics”

Do trwałych zanieczyszczeń organicznych zaliczane są m.in. środki owadobójcze DDT oraz dioksyny (powstające podczas spalania odpadów). Związki te pozostają w powietrzu i w wodzie przez wiele lat oraz gromadzą się w tkance tłuszczowej ludzi i zwierząt. Niektóre z nich zwiększają ryzyko zaburzeń reprodukcyjnych oraz wad wrodzonych u potomstwa.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące stanu zdrowia, próbki krwi i wiele obrazów USG wykonanych pomiędzy 16. a 40. tygodniem ciąży u 2284 kobiet. Próbki krwi badano pod kątem obecności 76 trwałych zanieczyszczeń organicznych.

Obrazy USG pozwoliły porównywać na bieżąco rozwój płodu oraz obwód głowy, obwód w pasie i długość kości udowej.

W przypadku kobiet o największym poziomie trwałych związków organicznych we krwi zaobserwowano mniejszy rozmiar płodu w porównaniu z kobietami o najniższym poziomie szkodliwych związków we krwi. Obwód głowy rozwijających się dzieci był średnio o 4,7 mm mniejszy, obwód w pasie o 3,5 mm mniejszy, a kości udowe o 0,6 mm krótsze.

Wysoki poziom dioksyn miał związek z obwodem głowy mniejszym o 6,4 mm i obwodem w pasie mniejszym o 2,4 mm.

„Choć te toksyczne związki nie są już wytwarzane w Stanach Zjednoczonych, są one wciąż obecne w środowisku i nawet przy niewielkim stężeniu powodują trwałe problemy zdrowotne” – zauważają autorzy.(PAP)

żródło: naukawpolsce