Biotechnologiczna firma Moderna, z Cambridge w stanie Massachusetts, ogłosiła, że wyprodukowana przez nią szczepionka o nazwie mRNA-1273 na rozprzestrzeniający się szybko wirus Covid-19, trafi niebawem do I fazy badań klinicznych w USA. Pierwsza partia nowej szczepionki została już wysłana do Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

mRNA-1273 została opracowana przez Modernę we współpracy z badaczami z NIAID Vacccine Research Center (VCR). Produkcję partii sfinansowała Coalition for Epidemic Preparedness Inovations (CEPI). Badanie bezpieczeństwa i immunogenności, które rozpocząć ma się 6 marca, obejmie 45 zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku 18-55 lat. Uczestnicy otrzymają szczepionkę w dawkach 25, 100 lub 250 mikrogramów (więcej o badaniu tutaj). Anthony Fauci, dyrektor NIAID, w wypowiedzi dla „The Wall Street Journal”, mówił, że badania najprawdopodobniej rozpoczną  się przed końcem kwietnia. Natomiast zanim szczepionka trafi do powszechnego użycia minie od roku do 18 miesięcy.

Juan Andres, Chief Technical Operations i Quality Officer w Modernie, komentuje – Chcę podziękować całemu zespołowi Moderny za ich niezwykły wysiłek, który jest odpowiedzią na globalny kryzys zdrowotny. Współpraca z NIAID i CEPI pozwoliła na dostarczenie partii klinicznej w ciągu 42 dni od identyfikacji sekwencji. Jak podaje portal axios.com, jeśli sytuacja w Chinach ulegnie pogorszeniu, istnieje ryzyko braków w dostawach do USA około 150 leków na receptę (w tym antybiotyków, leków generycznych, leków, które nie mają zamienników). Jak sugeruje portal, leki te umieszczono na liście ryzyka w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Choć FDA nie komentuje tych doniesień, podkreśla, że dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa może rzeczywiście wpłynąć na łańcuch dostaw.

Dotychczasowy globalny bilans koronawirusa to ponad 79 tys. zainfekowanych, ponad 2,6 tys. zgonów, z czego przeważająca większość w Chinach. Ogniska choroby potwierdzono również we Włoszech, Korei Południowej czy Iranie. Nad szczepionką na nowy typ koronawirusa, we współpracy z amerykańskim rządem, pracują także m.in. Johnson & Johnson, Regeneron Pharmaceuticals i Sanofi.
źródło:biotechnologia.pl