Firma farmaceutyczna Sandoz złożyła do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o rejestrację leku biopodobnego do rituximabu – podała agencja Bloomberg. Nad takim samym lekiem pracuje notowany na GPW Mabion.

Sandoz wnioskuje o rejestrację we wszystkich wskazaniach oryginalnego leku. Firma przeprowadziła badania kliniczne na 802 pacjentach (w tym 629 z chłoniakiem i 173 z reumatoidalnym zapaleniem stawów). Notowany na GPW Mabion prowadzi zaawansowane prace nad lekiem MabionCD20, biopodobnym do MabThera/Rituxan (rituximab), którego producentem jest Roche.

Maciej Wieczorek, prezes Mabionu powiedział w lutym, że badania kliniczne nad lekiem MabionCD20 powinny zakończyć się do końca 2016 roku. Na koniec I kwartału badaniami Mabionu było objęte ponad 800 pacjentów.

Dla Mabionu może to być pierwszy lek, który wprowadzi na rynek. Spółka deklarowała, że po rejestracji w UE chce zdobyć kilka do kilkunastu procent udziału w rynku leku referencyjnego. Wartość światowej sprzedaży rituximabu wynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.

W listopadzie wniosek o rejestrację biopodobnego rituximabu złożyła koreańska firma farmaceutyczna Celltrion, która jednak jeszcze nie ukończyła badań klinicznych.

Źródło: bankier.pl