Nawet 150 000 osób w Polsce cierpi na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Początkowe objawy mogą być mało zauważalne, choroba rozwija się powoli i podstępnie, dlatego od wystąpienia pierwszych symptomów do postawienia diagnozy może upłynąć nawet 10 lat.

Najczęściej choroba atakuje młode osoby w wieku 35-45 lat. Pacjenci często ignorują pierwsze sygnały wysyłane przez organizm, takie jak ból pleców.

Niestety, nieleczona choroba może doprowadzić do niepełnosprawności. W celu podniesienia świadomości na temat przyczyn bólu pleców, który może być objawem zapalnej choroby reumatycznej rusza kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu”. W ramach kampanii został opracowany i udostępniony na stronie www.kiedybolaplecy.pl Kwestionariusz Objawów, pomagający rozpoznać pierwsze objawy choroby.

Około 400 000 Polaków cierpi z powodu zapalnych chorób reumatycznych. Jak podaje raport „Ja Pacjent” nawet do 150 000 z nich choruje na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę SW RESEARCH, aż 93% ankietowanych Polaków deklaruje, że odczuwa bóle pleców. Problem ten dotyczy w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.

Okazuje się również, że wbrew stereotypowemu myśleniu, nie jest to wyłącznie problem osób starszych. Okazało się, że najliczniejszą grupą, którą dotyka ten problem są osoby między 35 a 45 rokiem życia (95% badanych) . W większości przypadków ból pleców ma charakter mechaniczny, jednak u około 3% osób jego przyczyną jest choroba zapalna, która nieleczona może prowadzić do trwałej utraty zdrowia, a nawet kalectwa.

Kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu” firmy AbbVie Polska jest realizowana we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” oraz Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Reumatyków „REF”.

Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Reumatologiczne. Akcja służy propagowaniu wiedzy na temat zapalnego bólu pleców oraz wskazuje na konieczność wczesnego zdiagnozowania choroby. Rozpoznanie ZZSK nie zawsze jest łatwe.

Chorobę cechuje podstępny, powolny początek, ze stopniowo narastającym nasileniem objawów. Pomiędzy pierwszymi objawami choroby, a jej rozpoznaniem upływa zwykle kilka lat. W Polsce czas od pojawienia się pierwszych objawów do postawienia diagnozy często wynosi od 5 do 10 lat.

 

Źródło: rynekzdrowia.pl