Karnityny, jak ich nazwa wskazuje (łac. caro, carnis – mięso) to aminokwasy, które w naszej diecie pochodzą głównie z produktów odzwierzęcych, a w szczególności – z mięsa. Ponadto, nie tylko z diety nasza “wewnętrzna” karnityna pochodzi, ponieważ sami także możemy ją wytworzyć z dwóch aminokwasów: lizyny i metioniny, stąd znów, dieta bogata w mięso (metionina) będzie konieczna.
Najbogatsze odzwierzęce źródła karnityn to:
- Stek wołowy i ogólnopojęta wołowina (95 mg/100g)
- Wieprzowina (27,7mg/100g)
- Bekon (23,3mg/100g)
Następnie prym wiedzie tempeh (23,3mg/100g), czyli fermentowana soja, ryby kurczak… ale te ilości stają się praktycznie śladowe i nieistotne.
L-KARNITYNA i ACETYL-L-KARNITYNA to dwa aminokwasy, jednak w wyniku różnic w budowie, ich działanie bardzo się różni.
- L-karnityna przede wszystkim zarządza wykorzystaniem kwasów tłuszczowych przez mitochondria.
- Acetyl-l-karnityna to jej acetylowana forma, która przenika barierę krew-mózg, wspomaga funkcje układu nerwowego.
- Ich absorpcja w jelicie wymaga odpowiednich ilości sodu.
ACETYL-L-KARNITYNA
Naturalny nootrop. Zwiększa wydolność organizmu i może “przedłużać życie”
Przenika przez barierę krew-mózg – przyspiesza metabolizm komórek nerwowych. Wpływa na syntezę acetylocholiny – neuroprzekaźnika. Dane pokazują, że poza wpływem na plastyczność naszych mózgów – acetylocholina kontroluje wielkość ilościową i częstotliwość uwalniania glutaminianu w synapsach w układzie nerwowym, ich działanie jest synergistyczne – dlatego suplementacja może nie być dobrym pomysłem u osób chorujących na PADACZKĘ.
Działa ochronnie na układ nerwowy w przypadku jego niedotlenienia (np. w wyniku niestabilności kręgów szyjnych), hamuje dalsze uszkodzenia mózgu. Dlatego też znajduje swoje zastosowanie u pacjentów po przebyciu zawału czy też udaru, przyspiesza regenerację.
-wspiera poziom energii, uczucie rozbudzenia i skupienie, zdolności językowe,
-promuje zdrowie układu nerwowego
-działa antyoksydacyjnie na organizm
-wspiera procesy pamięciowe, uważność
Wynika to właśnie ze zwiększania poziomów acetylocholiny – w wyniku jej działania im więcej połączeń pomiędzy neuronami, tym szybciej uczymy się i zapamiętujemy nowe informacje, dlatego uważa się, że wpływa ona na pamięć oraz skuteczność procesu uczenia się.
L-KARNITYNA
L-karnityna jest stricte odpowiedzialna za transport kwasów tłuszczowych przez błony mitochondriów. Dzieje się to przy pomocy transferaz palimotoilotransferaz karnitynowych: CPT 1 i CPT2. Mitochondria następnie wytwarzają z tychże kwasów tłuszczowych ATP. Jest ona także częścią białek budulcowych ciała. Przyspiesza tempo spalania tłuszczu u sportowców, wyrzuty energii. Jest używana także przy problemach z układem sercowo-naczyniowym, w hipercholesterolemii, w AIDS, niepłodności męskiej, syndromie Retta i wielu innych przypadłościach.
Jej niski poziom czasem powodowany jest używaniem leków (np. depakine), czy też procedurami medycznymi, niedobory mogą także występować przy restrykacjach żywieniowych – u osób często odchudzających się, u wegetarian i niemowląt o niskiej masie ciała.
Enzym CPT
Czasem zamiennie można spotkać się z oznaczeniem genu jako CAT.
Czyli palimotilotransferaza karnityny, jak widać na powyższym obrazku, karnityna i acylkarnityna biorą udział w błonowym transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów. CPT1 znajduje się w zewnętrznej błonie mitochondriów, CPT2 łączy przestrzeń międzybłonową z matrixem mitochondrialnym.
Polimorfizm enzymów CPT może skutkować problemami na diecie ketogenicznej, a także podczas głodówek oraz innych zdarzeń, które wymuszają na organizmie zmianę „paliwa” z glukozy na kwasy tłuszczowe. CPT odpowiada za przeniesienie kwasu tłuszczowego połączonego z karnityną do wnętrza mitochondriów celem dalszych obróbek dla produkcji energii.
źródło: szaregeny.pl