Kanadyjscy uczeni z Sunnybrook Health Sciences Centre opracowali przełomową metodę dostarczania leków do ośrodkowego układu nerwowego. Na czym polega?

Metoda wydaje się genialna w swej prostocie. Do krwiobiegu pacjenta wstrzykiwane są miniaturowe bąbelki wypełnione gazem. Wraz z prądem krwi docierają one także do naczyń krwionośnych mózgu. Wówczas do głowy pacjenta przykładana jest głowica emitująca fale ultradźwiękowe o tak dobranej częstotliwości i sile, że wprawiane przez nie w drgania pęcherzyki gazowe zachowują się jak mikroskopijne wiertła udarowe i przebijają się przez barierę krew-mózg, tworząc z niej otwory, przez które do mózgu może przedostać się podany jednocześnie dożylnie lek, np. chemioterapeutyk. Po krótkim czasie otwory same się zamykają i bariera krew-mózg odzyskuje swoją normalną szczelność.

Naukowcy z Toronto zastosowali nowatorską metodę u 56-letniej pacjentki cierpiącej od 8 lat na nowotworów mózgu (jej stan w ostatnim czasie pogorszył się – guz zaczął się powiększać), jednak w przyszłości najprawdopodobniej będzie ją można stosować także u chorych na inne schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, w tym padaczkę, chorobę Parkinsona, Alzheimera czy też w sytuacjach, gdy doszło do zakażenia w obrębie mózgu, a skuteczny wobec danego patogenu antybiotyk nie przechodzi przez barierę krew-mózg.

Na tak szerokie stosowanie metody trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać. Póki co nie ma pewności, że metoda jest w pełni bezpieczna, w szczególności nie wiadomo, czy nawet krótkotrwałe otwarcie bariery krew-mózg nie pociągnie za sobą nieznanych na tym etapie badań działań niepożądanych. Konieczne są dalsze testy kliniczne z udziałem większej liczby pacjentów. Kilku kolejnych chorych (od 6 do 10 osób) z nowotworami mózgu będzie poddanych eksperymentalnemu leczeniu w Sunnybrook Health Sciences Centre już w najbliższym czasie.

Na podstawie: BBC News

 

Źródło: medonet.pl