HSRx Biopharmaceutical, wiodący producent wielofunkcyjnych kombinowanych leków przeciwko chorobom zakaźnym i przewlekłym stanom chorobowym związanych z wiekiem, potwierdził, że podawany doustnie nowo proponowany szerokospektralny lek antywirusowy HSRx 431 jest skuteczny wobec wirusa Zika.

HSRx zakłada, że badania kliniczne na ludziach rozpoczną się na początku 2017 r. i złoży wniosek o przyspieszoną zgodę Amerykańskiego Urzędu Nadzorczego nad Potrawami i Lekami.

Badania kontrolne przeprowadzone przez SRI International za pomocą własnych urządzeń w Shenandoah Valley potwierdziły skuteczność HSRx 431 przeciwko wirusowi Zika. Dokonane wcześniej badania in vivo potwierdziły bezpieczeństwo i skuteczność kandydackiego środka przeciwko infekcjom denga i chikungunya – podała firma Biopharmaceutical w informacji dla mediów.

Dodatkowe badania dotyczące HSRx 431 przeciwko wirusowi Zika będą też prowadzone równolegle przez SRI International. Jednocześnie zakończy się przygotowanie protokołów klinicznych i rejestracja w FDA badań klinicznych zastosowania przeciwko wirusowi Zika na ludziach.

Anthony Fauci, M.D., Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zaraźliwych (NIAID) w USA i starszy radca naukowy w NIAID David M. Morens, M.D. napisali w czasopiśmie New England Journal of Medicine: „O ile chodzi o leczenie, pandemie arbowirusów nasuwają myśl, że podejście jeden lek na jeden wirus jest niewystarczające i pilnie są potrzebne szerokospektralne leki antywirusowe zwalczające całe klasy wirusów”.

Dyrektor biologiczny firmy HSRx Joshua Costin, PhD. i wirusolog powiedział, że HSRX 431 zaprojektowano właśnie dla tego celu, który pojawia się we właściwy czas również z innego powodu: Jakakolwiek zgoda dla szczepionki przeciwko wirusowi zika może doznać komplikacji i opóźnienia, jeżeli wyniki nowych badań o powiązaniu wirusowym pomiędzy chorobami zika i denga okażą się być trafnymi.

Dr. Fauci powiedział: – Najwcześniejszy termin dla pojawienia się szczepionki, jeżeli wszystko będzie w porządku, to w 2018 roku.

 

Źródło: rynekzdrowia.pl