W Polsce zawód podologa staje się coraz bardziej rozpowszechniony, powstaje coraz więcej gabinetów, które specjalizują się w usuwaniu trudnych zmian w obrębie kończyny dolnej. Aby stać się ekspertem w tej dziedzinie, nieodłączne jest ciągłe doszkalanie i zdobywanie nowej wiedzy. 1 marca 2020 roku w Warszawie odbyło się niezwykłe wydarzenie – Seminarium Podologiczne – Pedicure specjalistyczny z elementami podologii – trudne przypadki, na którym uczestnicy mieli okazję zaczerpnąć wiedzę z zakresu wykonywania pedicure specjalistycznego. Seminarium zorganizowane było przez firmę Ambasada Kosmetyczna, organizatora wielu wydarzeń kosmetycznych i podologicznych oraz producenta świec do masażu i pielęgnacji ciała L’amie de Provence.

Program seminarium ułożony był tak, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Składał się z części: teoretycznej, pokazowej oraz panelu dyskusyjnego.

W części teoretycznej znalazły się bardzo specjalistyczne zagadnienia, takie jak: prawidłowy dobór narzędzi rotacyjnych i specjalistycznych, zmiany hyperkeratotyczne, zmiany patologiczne płytki paznokciowej, deformacje ortopedyczne. Ważnym punktem programu były pokazy wykonywane na modelkach: pokaz przeprowadzenia pedicure specjalistycznego wraz z aplikacją materiałów odciążeniowych oraz pokaz masażu relaksacyjno – odciążeniowego kończyn dolnych.

Zwieńczeniem całego wydarzenia był panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy wymieniali się swoimi doświadczeniami oraz omawiali problemy z jakimi się spotkali w swojej pracy.

 

Seminarium prowadziła mgr Elżbieta Szczepańska, dyplomowany podolog z wieloletnim stażem, trener, wykładowca.

Patronem merytorycznym seminarium była Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.

Partnerami seminarium byli firma: JK Surgical oraz SOLOEMDICA.

Fundatorami nagród dla każdego uczestnika była firma: She Foot oraz firma Ozonfix.

Wśród wystawców znalazły się firmy: IQNails, L’amie de Provence, Ozonfix,  SaponLabs.

 

Dobrze wyposażony gabinet to połowa sukcesu

Na sukces dobrze działającego gabinetu podologicznego składa się wiele rzeczy, jedną z nich jest posiadanie szerokiej wiedzy, ale także jej umiejętne wykorzystanie.

Odpowiednio wyposażony gabinet to połowa sukcesu. Do najważniejszych narzędzi należą: dobrej, jakości frezarki z pochłaniaczem pyłu, dopasowany fotel podologiczny, wyposażony w silnik elektryczny, frezy, dłuta, cęgi, skalpele, sonda.

Zaraz obok narzędzi ważne są też preparaty stosowane w celu leczenia powstałych zmian: maść/spray z propolisu, plastry np. omnifix, opatrunki, tamponady, odciążenia, masy silikonowe do wykonywania ortez.

 

Najczęstsze dolegliwości stóp

Problemów, z jakimi przychodzą pacjenci do gabinetu podologicznego, jest bardzo wiele. Najczęściej decyzja dotycząca wizyty jest pokierowana nasilonymi zmianami w obrębie kończyny dolnych.

Odciski, będące reakcją obronną skóry na stały ucisk, bywają czasem bardzo bolesne. Gabinet kosmetyczny nie zawsze jest w stanie pomóc w takiej dolegliwości. Bez odpowiednio dobranych narzędzi i wiedzy można pogłębić problem. Nie bez znaczenia pozostaje także odróżnienie zmiany odcisku od brodawki.

Struktura odcisku po namoczeniu jest półprzezroczysta, natomiast brodawka często jest silnie oddzielona od zdrowej tkanki. Warto także wiedzieć, że odmian odcisków jest wiele: twardy, miękki, naczyniowy czy nerwowo-włókniakowaty. Przy usuwaniu takich zmian stosujemy preparaty do zmiękczania naskórka zawierające ok. 18-20% mocznika i opracowujemy za pomocą skalpela.

Dlatego tak ważne jest doszkalanie, aby móc nieść pomoc w takich dolegliwościach, a przy tym nie pogorszyć danego problemu i działać zgodnie z maksymą – „primum non nocere”.

Jednym z częstych zmian są także modzele, które powstają na skutek powtarzającego się ucisku lub tarcia. Zmiany takie opracowujemy za pomocą skalpela, frezarki oraz preparatu, który zregeneruje tkankę.

Zespół pękających pięt jest częstą przypadłością, z jaką zgłaszają się pacjenci gabinetu podologicznego. Postępowanie w takim przypadku opiera się na usunięciu zrogowaceń, które w kolejno podzielonych zabiegach prowadzi do uelastycznienia i wygładzenia naskórka. Podejmując się leczenia zmian, ważne są również specjalistyczne opatrunki i preparaty stosowane podczas zabiegu.

Zanim jednak podejmiemy działania mające na celu uśnięcie dolegliwości, ważny jest wywiad podologiczny. Dzięki niemu dostaniemy pełny obraz pielęgnacji domowej, rodzaju wykonywanej pracy czy chorób, co jest szalenie ważną dla nas informacja przed podjęciem leczenia.

Na Seminarium nie zabrakło także tematów związanych z deformacjami ortopedycznymi i ich wpływu na powstawanie zmian rogowych oraz zmiany patologiczne płytki paznokciowej.

 

Zawód podologa nie jedno ma imię

Zawód podologa, wbrew pozorom, to nie tylko pielęgnacja i regeneracja kończyn dolnych. Dziedzina ta wymaga od specjalisty wiedzy z zakresu innych nauk medycznych: diabetologii, dermatologii, ortopedii czy nawet chirurgii. Podolog opiekuje się osobami, które chorują na cukrzycę, mają wadliwą postawę, deformacje stóp, ale także dolegliwości związane z przeciążeniem stopy: odciski, modzele, wrastające paznokcie.

Jak widać, jest to bardzo obszerna dziedzina i wymaga ciągłego doszkalania, jednak w Polsce nie brakuje dobrze przygotowanych i wyspecjalizowanych podologów. Zatem nie obawiajmy się oddać swoje stopy w ręce specjalistów podologów.

 

Seminarium podologiczne to wydarzenie cykliczne, na którym warto być. To niezwykła dawka wiedzy przekazywana przez Profesjonalistów.

 

Na zakończenie seminarium odbyło się losowanie upominków od Partnerów.
Fundatorami nagród byli: IQNails, L’amie de Provence, Ozonfix, JK Surgical, Solomedica.
Patronat medialny objęli: Twojapodologia.pl, Kosmetologia Estetyczna, Kosmetyka Profesjonalna, Biotechnologia.pl

źródło: biotechnologia