To wiadomość, na którą ludzkość czeka od zarania dziejów – możliwe, że już wkrótce dostaniemy do rąk lek, który wydłuży nasze życie nawet do 120 lat! I w dodatku, jak donosi „The Telegraph”, jest to substancja od dawna znana.

Chodzi o lek na cukrzycę o nazwie metformina, którego właściwości przedłużające życie zostały odkryte przez naukowców z KU Lueven w Belgii. Badacze dowiedli najpierw, że lek jest w stanie przedłużyć życie nicieni C. elegans, często służącym naukowcom jako organizmy modelowe w badaniach różnych leków. Okazało się, że po podaniu metforminy robaki żyły nie tylko dłużej, ale były też zdrowsze. Następnie powtórzono podobne eksperymenty na myszach i u nich również osiągnięto o 40 proc. dłuższe życie. Zwierzęta miały też mocniejsze kości od swoich normalnie starzejących się krewniaczek. Z kolei diabetolodzy z Cardiff University zauważyli, że osoby zażywające metforminę są w zadziwiająco dobrej kondycji, żyjąc średnio osiem lat dłużej niż statystycznie żyją osoby z cukrzycą w podobnej kondycji fizycznej.

Mechanizm działania metforminy polega na tym, że podnosi ona liczbę cząsteczek tlenu dostarczanych do komórek, co w znaczący sposób podnosi ich żywotność. A to właśnie starzenie się komórek bezpośrednio przekłada się na starzenie się całego organizmu. Wtaz z wiekiem w komórkach dochodzi do uszkodzeń DNA, które prowadzą do tego, że zdrowe komórki przestają się dzielić, czyli starzeją się. Stare komórki zaczynają wydzielać specyficzne substancje, tak zwane cytokiny prozapalne, powodując w organizmie przewlekły stan zapalny. To on odpowiada za wszystkie choroby wieku podeszłego, jak cukrzyca typu 2, nowotwory, miażdżyca i choroba Alzheimera.

Lekarze i naukowcy od dawna poszukują specyfiku, który leczyłby nie poszczególne choroby dotykające ludzi starszych, ale sam proces starzenia się, tak aby nie tylko wydłużyć życie, ale także sprawić, aby było ono wolne od chorób. I taka właśnie jest metformina – jej działanie nie ogranicza się do wydłużania życia, ale przede wszystkim hamuje ona proces starzenia się. Jeżeli dotychczasowe obserwacje potwierdzą się, ludzie zażywający ten lek w odpowiednich dawkach mogą w wieku 70 lat mieć kondycję 50-latków i w zdrowiu dożywać nawet 120 lat.

Czy tak będzie rzeczywiście, pokaże nowe badanie kliniczne o nazwie TAME (Targeting Ageing with Metformin), które ma się rozpocząć w USA w przyszłym roku. Naukowcy z różnych instytucji badawczych rekrutują właśnie ochotników do eksperyment – trzy tysiące 70- i 80-latków, którzy chorują na raka, choroby serca i demencję lub są w grupach ryzyka zachorowania na te choroby. Naukowcy mają nadzieję, że lek spowolni ich starzenie się i zatrzyma choroby. – Jeżeli tak się stanie, będzie to największa rewolucja w nowożytnej medycynie – twierdzi w „The Telehraph” badacz procesów starzenia, dr Jay Olszanski z University of Illinois w Chicago.

 

Źródło: „nauka.newsweek.pl”