Najczęściej pierwszym objawem zadławienia się jest kaszel, którym cierpiący stara się odblokować przełyk. Jednak nie zawsze zwykłe odkaszlnięcie może pomóc. Niekiedy potrzebna jest pomoc osób trzecich, a nawet wezwanie pogotowia ratunkowego.

Najczęściej pierwszym objawem zadławienia się jest kaszel, którym cierpiący stara się odblokować przełyk. Jednak nie zawsze zwykłe odkaszlnięcie może pomóc. Niekiedy potrzebna jest pomoc osób trzecich, a nawet wezwanie pogotowia ratunkowego.

W momencie, gdy osoba, która się zadławiła zaczyna sinieć i nie może oddychać jest jej potrzebna natychmiastowa pomoc, ponieważ świadczy to o całkowitym zatkaniu dróg oddechowych, które w krótkim czasie może doprowadzić do uduszenia lub poważnych powikłań zdrowotnych.

1. Pierwsza pomoc przy zadławieniu:

We wszystkich sytuacjach należy ocenić kaszel poszkodowanego. Ważne, by określić, czy jest to kaszel efektywny, czyli taki, przy którym poszkodowany reaguje i może nabrać powietrza, czy kaszel nieefektywny, w trakcie którego występuje niemożność mówienia, oddychania i sinica. W momencie występowania kaszlu nieefektywnego musimy natychmiastowo udzielić pomocy takiej osobie.

NIEMOWLĘ

 1. Na początek potrzebne jest szybkie rozeznanie w sytuacji – każdy rodzic, musi pamiętać, że choć może być to bardzo trudne, należy w takich sytuacjach zachować zimną krew. Wtedy liczy się każda sekunda. Trzeba również pamiętać, że aby przystąpić do pierwszej pomocy, dziecko musi być przytomne.
 2. Następnie należy ułożyć niemowlę na przedramieniu lub kolanie, stabilizując główkę, twarz powinna być zwrócona ku dołowi. Dodatkowo główka powinna być ułożona nieco niżej niż tułów. Pamiętaj jednak, by nie uciskać tkanki miękkiej pod żuchwą, ponieważ może to nasilić uczucie duszenia się.
 3. Kolejny krok to wykonanie kilku uderzeń nadgarstkiem w plecy, pomiędzy łopatkami dziecka (zalecane jest 5 uderzeń).
 4. W sytuacji, gdy pierwsza metoda nie przynosi efektów, należy rozpocząć uciskanie mostka. Konieczne jest odwrócenie dziecka na plecy, główka ponownie powinna być skierowana ku dołowi i podtrzymywana dłonią. Miejsce uciskania to około 1 cm od linii międzysutkowej. Należy wykonać 5 ucisków wykonanych wyłącznie opuszkami dwóch palców.
 5. Jeśli drogi oddechowe wciąż nie zostały udrożnione, konieczne jest powtarzanie uderzeń i uciskania. Zabiegi te, powodują wzrost ciśnienia w klatce piersiowej, dzięki temu możemy spowodować usunięcie przedmiotu.
 6. Należy również, zajrzeć do buzi niemowlęcia i ocenić, czy ciało obce jest już na tyle blisko, że możemy je wyjąć palcem. Pamiętajmy jednak, aby nie wkładać palców za głęboko, ponieważ może to spowodować ponowne wepchnięcie ciała obcego.
 7. Gdy niemowlę nie oddycha, bądź straciło przytomność należy jak najszybciej rozpocząć reanimację i wezwać pogotowie.
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu/Pinterest
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu/Pinterest

STARSZE DZIECKO

 1. Jeśli jest to kaszel nieefektywny, należy pochylić dziecko ku przodowi i rozpocząć uderzanie po plecach między łopatkami. Tutaj również zalecane jest wykonanie 5 uderzeń.
 2. Gdy metoda pierwsza nie skutkuje, należy wykonać uciśnięcia nadbrzusza. W tym przypadku trzeba stanąć z tyłu dziecka, obejmując je rękoma. Jedną dłoń zwinąć w pięść i ułożyć pod mostkiem, czyli na nadbrzuszu dziecka. Drugą dłonią chwycić pięść i wykonywać uciśnięcia do siebie i do góry. Tempo to 1 uciśnięcie na 3 sekundy.
 3. Warto asekurować stojące dziecko przed upadkiem. W tym przypadku powinniśmy wstawić stopę pomiędzy nogi dziecka i oprzeć je na biodrze.
 4. Tutaj również, powinniśmy powtarzać obydwie metody naprzemiennie do momentu udrożnienia dróg oddechowych i sprawdzać zawartość jamy ustnej. Jeśli nasza pomoc jest nieskuteczna należy wezwać pogotowie.
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka/ Pinterest
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka/ Pinterest

KOBIETY W CIĄŻY

U kobiet w ciąży należy jedynie uciskać klatkę piersiową. Kategorycznie zabrania się uciskania nadbrzusza.

OSOBY DOROSŁE

 1. W przypadku dorosłego, warto na początek nakłonić go do wymuszania intensywnego kaszlu.
 2. Jeśli to nie skutkuje wykonujemy 5 uderzeń w plecy, w przestrzeń międzyłopatkową, a następnie 5 uciśnięć nadbrzusza.
 3. Warto również zabezpieczyć poszkodowanego przed upadkiem (podobnie jak starsze dziecko) wsadzając mu stopę pomiędzy jego stopy i oprzeć go na biodrze.
 4. Naprzemiennie stosować obydwie metody, starać się wyjąć tkwiący w przełyku przedmiot. W przypadku braku reakcji jak w każdym przypadku należy przejść do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i wezwać pogotowie.

2. Podsumowanie

Wszystkie powyższe punkty należy stosować jedynie w sytuacji, gdy poszkodowany jest przytomny. Gdy osoba ta, traci przytomność, należy ją płasko ułożyć, oprzeć dłoń o czoło i odchylić lekko głowę. W każdym przypadku należy przystąpić do resuscytację krążeniowo-oddechowej i wezwać pogotowie ratunkowe (nr 999 lub 112).

W przypadku, gdy udało się usunąć ciało obce, ważne by skontrolować oddech tej osoby.