Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał zgodę na wytwarzania produktu leczniczego przez Mabion w nowym zakładzie produkcyjnym spółki zlokalizowanym w Konstantynowie Łódzkim – podała spółka w komunikacie.

„Zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego umożliwi rozpoczęcie wytwarzania leków w Kompleksie w Konstantynowie Łódzkim” – napisano w komunikacie.

Mabion uzyskał pozwolenie na użytkowanie nowego zakładu w maju 2015 r. Koszt jego budowy oraz wyposażenia spółka szacuje na ok. 70 mln zł.

Mabion prowadzi zaawansowane prace nad lekiem MabionCD20, biopododobnym do MabThera/Rituxan (rituximab).

Dla Mabionu może to być pierwszy lek, który wprowadzi na rynek. Spółka deklarowała, że po rejestracji w UE chce zdobyć kilka do kilkunastu procent udziału w rynku leku referencyjnego. Wartość światowej sprzedaży MabThera/Rituxan wynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.

W czerwcu Maciej Wieczorek, prezes Mabionu, przewidywał, że jego spółka zakończy badania kliniczne w sierpniu lub wrześniu 2016 r., przy założeniu, że w lutym-marcu 2016 r. ostatniemu pacjentowi zostanie podany lek. Planowany termin zakończenia badań był jednak wcześniej kilkukrotnie przesuwany.

W połowie grudnia spółka po raz piąty otrzymała pozytywną opinię od Komisji DSMB monitorującej przebieg badania klinicznego i bezpieczeństwo leku MabionCD20.

 

Źródło: bankier.pl