Helix BioPharma, kanadyjska spółka biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem innowacyjnych leków onkologicznych przeniosła na mocy umowy licencyjnej część technologii DOS47 do spółki zależnej Helix Polska.

Helix będzie rozwijał kolejną część swojego portfolio potencjalnych leków onkologicznych z platformy DOS47 w Polsce.

Przeniesiona technologia dotyczy kandydata na lek v-DOS, który opiera się na innowacyjnej technologii leczenia guzów litych, w szczególności raka piersi oraz nowotworów płuc i jelita grubego. Transfer tej części technologii umożliwi przyspieszenie badań i doprowadzenie kandydata na lek v-DOS do końca fazy I/IIa badań klinicznych – podała spółka w komunikacie dla mediów.

Do rady nadzorczej Helix Polska dołączył prof. Sławomir Majewski, związany od kilku lat z kanadyjską spółką matką. Obecnie jest jednym z jej akcjonariuszy i pełniąc funkcję dyrektora koordynuje badania nad lekami z portfolio produktów Helixa.

– Przeniesienie istotnej części technologii DOS47 z Helix BioPharma Kanada do Helix Polska pozwoli na włączenie wybitnych naukowców i klinicystów z polskich ośrodków akademickich i innych do badań przedklinicznych i klinicznych – mówi prof. Sławomir Majewski.

Polscy naukowcy wnieśli istotny wkład w opracowanie nowych zastosowań przełomowych technologii Helixa oraz w przygotowanie protokołu badań klinicznych i ich realizacji. Obecnie, całość rady nadzorczej Helix Polska stanowią Polacy. – Strategią spółki jest zwiększenie wartości poprzez nadanie kandydatom na lek statusu produktu fazy II badań klinicznych – komentuje dr Marek Orłowski, przewodniczący rady nadzorczej Helix Polska.

Helix BioPharma prowadzi badania kliniczne w klinikach onkologicznych w Polsce od 2012 r. Przeprowadzane są one w pięciu ośrodkach naukowych w Polsce w celu oceny bezpieczeństwa (faza I), a następnie skuteczności (faza II) kandydatów na lek. Badania prowadzone są również w USA.

 

Źródło: rynkzdrowia.pl