Passiflora incarnata fruit extract, czyli ekstrakt z owoców męczennicy cielistej, to bardzo ciekawy składnik o działaniu zarówno kosmetycznym, jak i farmaceutycznym. Wiele lat temu wykorzystywany był przez Indian jako środek przeciwbólowy, uspokajający oraz wspomagający leczenie bezsenności.

Botanika męczennicy cielistej

Passiflora incarnata, czyli męczennica cielista, należy do rodziny męczennicowatych (Passifloraceae). Znaleźć ją można w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Północnej. W Europie jest uprawiana w szklarniach jako roślina ozdobna. Ma charakter rośliny pnącej, jej wysokość dochodzi nawet do 10 metrów. Posiada zielone pędy, drewnianą łodygę, trójklapowe liście z wąsami czepnymi, duże kwiaty o ciekawej budowie i wyglądzie oraz jadalne owoce w kształcie żółtej, dużej jagody.

 

Dlaczego męczennica?

Kwiat Passiflory (łac. Passio – cierpienie, flos – kwiat) zwany jest kwiatem męki Pańskiej. Ta ciekawa nazwa została stworzona przez misjonarzy jezuickich. Według ich teorii, kolory kwiatów – niebieski i biały – to symbole czystości nieba, białe płatki symbolizują dziewięciu wiernych apostołów, pięć czerwonych prętów to pięć ran zadanych Jezusowi, korona symbolizuje koronę cierniową, a trzy słupki w kwiacie to trzy gwoździe na krzyżu.

 

Farmakologiczne zastosowanie Passiflory

Męczennica posiada szereg dobroczynnych właściwości medycznych. Ziele zbierane jest w okresie kwitnięcia i suszone w warunkach naturalnych. Jest ono bogate w szereg związków z grupy flawonoidów, m.in. C-glikozydy apigeniny i luteoliny, ich glukozydy, maltol, gynokardynę. Roślina bogata jest również w alkaloidy, potas, witaminy A, B, C oraz nadający jej aromat olejek eteryczny. Takie połączenie sprawia, że ziele męczennicy to skuteczny lek uspokajający. Uśmierza zaburzenia nerwowe, bezsenność, nerwobóle, nadpobudliwość. Obniża nadaktywność ruchową i zwalcza niepokój, co jest cenione wśród osób wychodzących z nałogu heroinowego czy alkoholowego. Sok z owoców męczennicy stosowany był jako lek na astmę, intensywny kaszel, zapalenie oskrzeli, a także jako lekki środek moczopędny. Wykonane badania wskazują na korzystne właściwości benzoflawonu – związku chemicznego o pierścieniu benzenowym wyizolowanego z ziela Passiflory za pomocą wyciągu metanolowego. Badania wykonane na myszach wykazały, że substancja ta w niższej dawce działa przeciwlękowo, chroni przed uzależnieniami oraz zmniejsza objawy i skutki odchodzenia od istniejącego uzależnienia, głównie od nikotyny, alkoholu, kannabinoidów, benzodiazepin, opiatów. Jest to bardzo ciekawe i dające szereg możliwości działanie, które zostało wstępnie potwierdzone badaniami klinicznymi. W wyższych dawkach powodowała zwiększenie aktywności seksualnej, może działać halucynogennie i pobudzająco z powodu uaktywnienia farmakologicznego działania alkaloidów indolowych. Badania kliniczne potwierdziły także nietoksyczność i brak działań niepożądanych. Ziele obniża wrażliwość na stres, leczy nerwice wegetatywne, ułatwia zasypianie. Maksymalna dawka do zażycia w ciągu dnia to 8 gram.

 

Zastosowanie w kosmetyce

Ekstrakt z męczennicy, dzięki zawartości flawonoidów oraz serotoniny, wykazuje silne działanie przeciwutleniające, łagodzące i regenerujące. Chroni przed stresem oksydacyjnym oraz uszkodzeniami komórek spowodowanymi działaniem wolnych rodników. Dzięki temu opóźnia oznaki starzenia się skóry. Obecność serotoniny powoduje, że ekstrakt z Passiflory działa odprężająco i łagodząco na skórę, świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry zmęczonej, szarej i z pierwszymi oznakami upływającego czasu.

 

źródło: biotechnologia.pl