Naukowcy, którzy testowali na myszach eksperymentalny lek na chorobę Alzheimera, nieoczekiwanie odkryli jego odmładzające właściwości. Planowane są testy na ludziach.

Większość badaczy uważa, że chorobę Alzheimera wywołują złogi białka zwanego beta-amyloidem, które obecne są w mózgach chorych osób. Jednak do tej pory żaden z leków mających nie dopuszczać do powstawania takich złogów lub je usuwać nie okazał się skuteczny w badaniach klinicznych na ludziach.

Naukowcy z Salk Institute postanowili założyć, że przyczyną tego schorzenia jest starzenie się mózgu spowodowane nie gromadzeniem się beta-amyloidu, lecz działaniem wielu różnych toksyn. Podczas lat badań udało im się zidentyfikować ponad 500 związków – oraz jeden, który wydawał się przeciwdziałać skutkom większości z nich. Nazwano go roboczo J147.

Podczas badań na gryzoniach ze szczególną, dziedziczną odmianą choroby Alzheimera (która jest rzadka i stanowi 1 na 100 przypadków tej choroby) lek okazał się skuteczny, więc badacze postanowili przetestować go na myszach genetycznie zmodyfikowanych tak, że starzeją się szybciej, oraz po prostu na myszach w podeszłym wieku. Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju tej choroby, także u ludzi, nie są bowiem geny, lecz po prostu starzenie się.

Podczas badań na myszach (zarówno genetycznie zmodyfikowanych tak, że starzeją się szybciej, oraz niemodyfikowanych gryzoniach w podeszłym wieku) okazało się, że te, którym podawano J147, wypadały lepiej w testach pamięci i, co zaskakujące, sprawiały także wrażenie ogólnie odmłodzonych. Cofały się u nich objawy charakterystyczne nie tylko dla starzenia się mózgu, lecz także dla starzenia się organizmu w ogóle. Korzystnie zmieniała się ekspresja niektórych genów, poprawiał się metabolizm w komórkach, mikroskopijne naczynia krwionośne były bardziej szczelne, zmniejszała się liczba stanów zapalnych.

Autorzy pracy twierdzą, że wyniki ich badań są nowym i interesującym podejściem do leczenia choroby Alzheimera, ale zastrzegają też, że aby stwierdzić, czy J147 będzie miał taki sam wpływ na ludzi, potrzebne będą badania kliniczne. Badacze zamierzają je rozpocząć już wkrótce, w przyszłym roku.

Badania zostały opublikowane w periodyku „Aging”.

Źródło: wyborcza.pl