Diagnostyka większości chorób na wczesnym etapie rozwoju jest kluczem do powrotu do zdrowia. Niestety, w realiach polskiej służby zdrowia, długie kolejki do lekarzy i gabinetów zabiegowych zniechęcają pacjentów do wykonywania regularnych testów przesiewowych w celu wczesnego wykrycia chorób. Tymczasem niektóre dolegliwości i schorzenia można wykryć w domu za pomocą testu kupionego w aptece. Są one niedrogie, łatwe w użyciu, czytelne, szybkie i bezbolesne. Zazwyczaj wykazują się dużą dokładnością, porównywalną do dokładności testów wykonywanych w laboratoriach medycznych. Uzyskane wyniki mogą sugerować rozwój niektórych chorób, co powinno nakłonić pacjenta do zgłoszenia się do lekarza w celu wykonania szczegółowych, specjalistycznych badań i rozpoczęcia leczenia.

Test na boreliozę

Test na boreliozę przeznaczony do domowego użytku umożliwia samodzielne przeprowadzenie badania na obecność we krwi groźnej dla zdrowia bakterii Borrelia przenoszonej przez kleszcze. Bakterie te szybko i agresywnie atakują tkankę łączną, mięśniową i nerwową człowieka, powodując wiele dolegliwości początkowo przypominających zupełnie inne schorzenia. Test na boreliozę pozwala na wczesne wykrycie przeciwciał IgM, których poziom we krwi można określić pomiędzy 2-4. tygodniem od chwili ukąszenia przez kleszcza. Wykrycie zakażenia w tak wczesnym stadium pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia i uniknięcie powikłań.Wykonanie testu zajmuje zaledwie 10 minut, a do uzyskania wyniku potrzebujemy jedynie kilka kropel krwi.

 

Test na obecność Helicobacter pylori

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori to jeden z czynników ryzyka rozwoju wrzodów żołądka. W aptekach dostępne są testyimmunochromatograficzne służące do jakościowego wykrywania przeciwciał przeciwko tej bakterii we krwi, surowicy i osoczu. Mechanizm działania testu polega na unieruchomieniu w obszarze testowym antygenu rekombinowanego Helicobacter pylori. Jest on prosty w przeprowadzeniu, bardzo dokładny i czytelny, a także szybki w użyciu – wynik pojawia się w ciągu 15 minut.

 

Test do oznaczania cholesterolu

Test ten wskazany jest szczególnie dla osób narażonych na miażdżycę, chorobę wieńcową, zawał serca czy udar mózgu. Poprawne działanie testu uwarunkowane jest zawartością odpowiednich enzymów, takich jak: esteraza cholesterolowa, peroksydaza i oksydaza cholesterolowa. Substancje te po nałożeniu kropli krwi wchodzą w reakcję z cholesterolem, a kolor powstałego związku jest proporcjonalny do ilości cholesterolu. Należy pamiętać, że użyte w teście substancje są pochodzenia zwierzęcego, a więc mogą stanowić potencjalny materiał zakaźny. Jednak użycie testu zgodnie z instrukcją całkowicie eliminuje zagrożenie. Test powinien być wykonywany na czczo, czyli 12 godzin wcześniej nie powinno się jeść i pić.

 

Test na obecność białka w moczu

Wykrycie białka (albuminy) w moczu świadczy o zaburzeniach funkcjonowania nerek związanych z procesem filtracji krwi. Test wykrywający białko w moczu polecany jest zwłaszcza diabetykom, gdyż nerki to organ, który często ulega uszkodzeniom w wyniku zbyt silnego obciążenia glukozą, a także osobom chorującym na nadciśnienie krwi, stosującym duże ilości leków i cierpiącym z powodu obrzęków.

 

Test na nietolerancję glutenu

Wśród wielu testów diagnostycznych w aptece możemy znaleźć również test służący do diagnostyki celiakii. Produkt jest polecany dla osób, które chcą szybko dowiedzieć się, czy dolegliwości układu pokarmowego mogą oznaczać uczulenie na gluten. Diagnostyka tego schorzenia jest o tyle ważna, że brak jego rozpoznania może mieć poważne konsekwencje, takie jak uszkodzenie jelit lub zaburzenia neurologiczne. Test powinny wykonać osoby, które często odczuwają dyskomfort w postaci wzdęć, bólu brzucha oraz biegunek. Mechanizm działania testu polega na wykrywaniu w próbce krwi przeciwciał IgA przeciwko transglutaminazie tkankowej. Wykonanie testu trwa zaledwie 15 minut, wynik badania jest łatwy do interpretacji. Wynik pozytywny jest bezwzględnym wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Badanie należy wykonywać w trakcie normalnej diety, nie podczas diety wykluczającej produkty z glutenem.

 

Test na wstępną diagnostykę alergii lub pasożytów

Jest to rodzaj testu płytkowego służącego do wykrywania podwyższonego stężenia przeciwciał IgE w krwi. Stanowi on element wstępnej diagnostyki alergii, dlatego mogą wykonać go osoby podejrzewające u siebie alergię. Dodatkowo może okazać się pomocny przy wykrywaniu zakażeń pasożytniczych. Stwierdzenie wyższego poziomu przeciwciał powinno stanowić wstęp do dalszych badań i diagnostyki pod kątem znalezienia konkretnego alergenu. Test sprawdzi się również jako pomoc w chorobach pasożytniczych, gdyż podwyższony poziom IgE może pojawiać się także przy zakażeniach powodowanych pasożytami.

 

Test służący do kontroli stanu fizjologicznego wątroby

Złe przyzwyczajenia żywieniowe oraz przyjmowanie leków i suplementów diety, podobnie jak spożywanie alkoholu w dużych ilościach, obciążają wątrobę, często prowadząc do jej uszkodzenia. Na rynku istnieją domowe testy wykrywające białka, których obecność w próbce krwi świadczy o uszkodzeniu komórek wątrobowych, co może być przyczyną poważnych chorób. Badanie wykonuje się z próbki krwi pobranej z palca, test wykrywa podwyższony poziom transaminaz ALT i AST (powyżej 80IU/L). Cechuje się on dużą dokładnością (89,2%) i czułością, dzięki czemu cieszy się uznaniem również wśród lekarzy. Wynik negatywny to jedna niebieska linia w polu kontrolnym C, zaś wynik pozytywny przedstawia jedną lub dwie czerwone linie w polu testowym (oznacza to, że jeden lub dwa poziomy transaminaz – ALT i AST są podwyższone), ponadto w polu kontrolnym wyświetla się niebieska linia. Jeśli wynik testu jest pozytywny, należy skonsultować się z lekarzem.

 

źródło: biotechnologia.pl