Cellulit jest bardzo powszechnym problemem dotykającym ponad 90% populacji płci żeńskiej. Przypadłość ta to zaburzenie fizjologii tkanki podskórnej, podczas którego obserwowane jest miejscowe odkładanie tłuszczu, niewydolność krążenia, nadmiar wody i toksyn. Dlaczego zatem jest to schorzenie, z którym w zdecydowanej większości borykają się kobiety, a nie mężczyźni?

Tkanka, która odpowiada za powstawanie cellulitu

Najbardziej wewnętrzną warstwą skóry człowieka jest tkanka podskórna. Zbudowana jest ona z od 50 do 80 miliardów komórek tłuszczowych (adipocytów). Pełni ważne funkcje podporowe, metaboliczne, a także określa kształt i jędrność skóry. Ilość adipocytów zaczyna się kształtować we wczesnym okresie dzieciństwa. Tkanka tłuszczowa stanowi od 15 do 20 procent wagi ciała zdrowego człowieka.

 

Dlaczego kobiety?

Cellulit spowodowany jest odkładaniem tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała, na skutek czego powstają grudki tkanki tłuszczowej, które zawierają tłuszcz, wodę i toksyny. Powoduje go wzrost rozmiaru adipocytów tkanki tłuszczowej żółtej, co wpływa na powstawanie mikrowypukłości tworzących schorzenie zwane skórką pomarańczową. Aktywność tkanki tłuszczowej wzrasta, płyny śródmiąższowe zostają zatrzymywane, akumulowane są toksyny i woda. Ilość trójglicerydów w adipocytach wzrasta, a to powoduje zwiększenie ich objętości. Idące za tym procesem konsekwencje to spowolnienie przepływu żylnego. Naczynia limfatyczne i krwionośne są ściśnięte, pojawia się zastój i obrzęk żylny. Zaburza się proces detoksykacji komórek, wymiany komórkowej. Cellulit dotyka głównie powierzchni skóry ud, pośladków, bioder. Adipocyty zaś znajdują się w tkance podskórnej, a jej grubość, objętość i dystrybucja uzależniona jest od płci i obszaru ciała. W przypadku mężczyzn jest to dystrybucja androidalna, czyli w obrębie górnych części ciała nad linią pępka (szyja, obszar mięśni naramiennych i tricepsów, obszar krzyżowy pleców). Dystrybucja ta w przypadku kobiet nosi nazwę gynoidalnej i obejmuje partie ciała poniżej linii pępka, czyli biodra, pośladki i uda. Łatwo zatem wyciągnąć wnioski, którą płeć częściej spotyka problem cellulitu.

 

Przyczyny powstawania cellulitu

Wiemy już, na czym polega mechanizm powstawania cellulitu oraz dlaczego jest to przypadłość charakterystyczna dla kobiet. Warto teraz wspomnieć, co powoduje powstawanie cellulitu:

 1. Niezdrowy tryb  życia, siedzący tryb pracy, zbyt mało ruchu, nieodpowiednio zbilansowana dieta;
 2. Używki: tytoń, alkohol, kawa;
 3. Zbyt mała ilość wypijanej wody w ciągu dnia;
 4. Czynnik hormonalny (związany z kobiecymi cyklami);
 5. Czynnik genetyczny;
 6. Czynniki naczyniowe (żylaki, teleangiektazje);
 7. Czynniki psychologiczne (lęki, apatia, depresja);
 8.  Niewłaściwy ubiór, zbyt ciasne ubrania.

 

Jak walczyć z cellulitem?

Omawiając przyczyny powstawania cellulitu, łatwo jest wyciągnąć wnioski, jak powinno się z nim walczyć:

 1. Zbilansowana, kompletna dieta bogata w produkty z dużą zawartością błonnika;
 2. Picie dużej ilości wody każdego dnia (co najmniej 1,5 litra dziennie);
 3. Wyeliminowanie używek takich jak tytoń, alkohol, kawa;
 4. Ograniczenie spożywania tłuszczy, soli i łatwo przyswajalnych węglowodanów;
 5. Wdrożenie codziennej aktywności fizycznej;
 6. Masowanie miejsc dotkniętych cellulitem;
 7. Odpowiednia ilość snu.

źródło: biotechnologia.pl