Dieta zmniejszająca stan zapalny – na czym polega?

Na pewno będąc dzieckiem nie raz zdarzyło Ci się upaść, zdzierając skórę z kolan i boleśnie się obijając. Wkrótce potem pojawiało się zaczerwienienie i siniak, a wokół nich bolesny obrzęk. Czasami pod strupkiem dało się dostrzec niewielką ilość ropy. Jednak po około tygodniu było już po wszystkim, i można było zapomnieć o przykrym zdarzeniu. To dzięki naszemu układowi immunologicznemu, który z pomocą stanu zapalnego walczy z intruzami z zewnątrz, i umożliwia gojenie ran.

Ostra rakcja zapalna i przewlekłe zapalenie – jakie są różnice?

Ostry stan zapalny charakteryzuje obrzęk, ocieplenie zajętego miejsca, zaczerwienienie i ból – jak w przypadku naszego kolana. To wynik zwiększonego przepływu krwi w tej okolicy. W ten sposób organizm przygotowuje pole bitwy do walki! Wzrasta ilość białych krwinek, oraz wydzielanych przez nie substancji, które nazywane są „mediatorami stanu zapalnego”, jak cytokiny, interferon, TNF.

Komórki układu odpornościowego – neutrofile – niszcząc bakterie powodują też powstawanie ropy. Dzięki reakcji zapalnej nasz organizm może zwalczać „najeźdźców” z zewnątrz i bronić nas przed zarazkami. Ostra reakcja zapalna to nasza niezwykła broń – i jest absolutnie niezbędna, przekonuje amerykański lekarz z Mayo Clinic, Brent Bauer. Ale nie zawsze stan zapalny przebiega w taki sposób. Przewlekły stan zapalny może się toczyć skrycie przez wiele lat, i długo nie daje o sobie znać. I dlatego jest tak groźny.

Czytaj dalej

 

Źródło: grubacka.pl