Wiele osób z Hashimoto poczuje się lepiej po wyeliminowaniu reaktywnych pokarmów, uzupełnieniu brakujących składników odżywczych czy zastosowaniu probiotyków. Co jednak robić, jeżeli podjęte powyższe kroki nie zadziałają? Musimy kontynuować poszukiwania!

W moim przypadku aby pozbyć się problemów musiałam implementowć wiele strategii. Nie zawsze znalezienie rozwiązania jest proste i czasami przypomina szukanie igły w stogu siana!

Kiedy nasze standartowe działania, zgodne z zasadami medycyny funkcjonalnej – usuwanie, uzupełnienie, naprawa – nie zadziałają, istnieje duża szansa, że jest to spowodowane niewyleczoną infekcją. Najczęściej jest to H.pylori, przerost drożdży, balstocystis hominis i reaktywowany wirus Epsteina- Bara. Dodatkowo osoby z niedoczynnością tarczycy mogą mieć SIBO czyli przerost bakteryjny w jelicie cienkim. Badania w 2007 roku wykazały, że SIBO może występować u 50% osób z Hashimoto.

Ciekawostką jest też, że do rozwoju SIBO może przyczynić się stosowanie Lewotyroksyny!

Co to jest SIBO?
SIBO jest to przerost bakterii w jelicie cienkim. Jakkolwiek bakterie są obecne w jelicie grubym, to jelito cienkie nie powinno ich zawierać. Obecność bakterii w jelicie cienkim zwiększa jego przepuszczalność i przyczynia się do długiej listy objawów trawiennych, w tym refluksu, odbijania, wzdęć i zespołu jelita drażliwego (biegunka, zaparcie lub typ mieszany). Częstym objawem świadczącym o SIBO są występujące po jedzeniu wzdęcia.

Obecność bakterii w jelicie cienkim towarzyszy często IBS, niedoczynności tarczycy, fibromialgii i zespołowi niespokojnych nóg.
SIBO może również powodować niedobór witaminy B12 i żelaza, a także zmniejszyć poziom enzymów trawiennych, takich jak laktaza (która jest odpowiedzialna za trawienie laktozy) i amylaza (odpowiedzialna za trawienie skrobi).

Jeśli zauważysz, że pokarmy z dużą ilością włóknika, fermentowana żywność, żywność zawierająca histaminę, prebiotyki, warzywa kapustne lub probiotyki, wydają się powodować pogorszenie objawów związanych z przewodem pokarmowym, istnieje duża szansa, że ​​jest to spowodowane przerostem bakterii w jelicie cienkim.

Jeżeli zastosowanie antybiotyków lub ziół przeciwbakteryjnych, nawet jeśli są używane z powodu innych chorób, spowoduje, że poczujesz się lepiej, może to również wskazywać na obecność SIBO. Lekarstwa o właściwościach antybakteryjnych mogą hamować bakterie i prowadzić do chwilowego złagodzenia objawów.
Dodatkowo osoby, którzy czują się lepiej podczas poszczenia i kiedy pomijają posiłki, a także osoby, które po obudzeniu mają płaski brzuch i dopiero zjedzenie posiłku spowoduje gazy i wzdęcia na skutek działania bakterii wytwarzających gazy, prawdopodobnie będą mieć SIBO.

Czynniki odpowiedzialne za powstanie SIBO
Przerost bakterii w jelicie cienkim może być spowodowany przez niski poziom kwasu żołądkowego, stosowanie antybiotyków, stosowanie leków hamujących kwasowość (Pepcid, Protonix, Nexium, Prilosec i Omeprazole, oto niektóre z potencjalnych nazw tych leków), spowolnienie perystaltyki jelit oraz zatrucia pokarmowe. Niedczynność tarczycy może przyczyniać się do SIBO ze względu na towarzyszące spowolnienie perystaltyki jelit. Badania z 2017 r. wykazało powiązanie występowania SIBO z użyciem Lewotyroksyny.

Testy na wykrycie SIBO
Podczas gdy badanie stolca pomoże wykryć przerost drożdży i obecność innych infekcji przewodu pokarmowego, to najlepszym badaniem na SIBO jest test oddechowy. Test oddechowy pozwala nam określić obecność bakterii produkujących gazy. Gaz jest emitowany z powodu fermentacji w jelicie prze bakterie, które zazwyczaj wytwarzają wymierne poziomy wodoru i metanu.

Ponieważ SIBO jest ostatnio „gorącym tematem”, niektórzy bardziej postępowi lekarze medycyny konwencjonalnej mogą być skłonni zlecić badania na obecność SIBO- chociaż najczęściej trzeba będzie wykazać własną inicjatywę i poprosić o taki test. Lekarze medycyny pracy, gastroenterolodzy i główne centra leczenia akademickiego będą miały dostęp do zaawansowanych testów diagnostycznych, prawdopodobnie przy użyciu aparatu do badania gazów wydechowych.

W przeciwnym razie można zamówić zestaw do badania oddechowego SIBO, który używa Laktulozy w celu pobudzenia bakterii do uwolnienia gazów. Testy oddechowe SIBO są oferowane przez następujące laboratoria: Laboratorium BioHealth, Commonwealth Laboratories i Genova Diagnostics ( dostępne dla czytelników z USA).

Korzyści wyleczenia bakteryjnego przerostu w jelicie cienkim
Wyleczenie bakteryjnego przerostu może pomóc nie tylko regenerować enzymy odpowiedzialne za trawienne cukru, co znacznie poprawi trawienie, ale także w niektórych przypadkach przyczyni się do remisji w Hashimoto i doprowadzi do zmniejszenia lub normalizacji poziomu przeciwciał przeciwko tarczycy.

SIBO może być przyczyną, konsekwencją lub czynnikiem zaostrzającym przebieg Hashimoto. Znam wiele osób, u których po wyleczeniu SIBO wystąpiła remisja Hashimoto i ustąpienie objawów w chorobach, takich jak IBS, zespół niespokojnych nóg, unormowanie poziomu ferrytyny i unormowanie poziomu witaminy B12.

Leczenie SIBO
Pomocne w leczeniu SIBO będą:
1. Leczenie farmakologiczne
2. Zioła
3. Dieta

Wiele osób uzyskuje poprawę po zastosowaniu diety. Do diet leczniczych należą: dieta elementarna (ang. elemental diet), specyficzna dieta węglowodanowa, dieta Low FODMAPS lub dieta GAPS.

Dla osób przechodzących kurację z powodu SIBO, które nie zdecydują się na zastosowanie diety, rekomendowane jest aby ograniczyć skrobię pokarmową, błonnik i stosowanie probiotyków, które zawierają prebiotyki, takie jak fruktooligosacharydy (FOS), inulinę, gumę arabską, a także produkty o wysokiej zawartości prebiotyków (zalecenia podobne jak przy zastosowaniu diety FODMAPS, patrz poniżej).
Żywność o dużej zawartości prebiotyków obejmuje korzeń cykorii, karczoch zwyczajny, mniszka lekarskiego, czosnek, por, cebula i szparagi.

Uważa się, że olej z mięty pieprzowej jest również pomocny dla SIBO, jednak większość dostępnych produktów z mięty pieprzowej zawiera soję, dlatego też lepszą alternatywą jest picie herbaty z mięty pieprzowej.

Leczenie farmakologiczne
Według dr Allison Siebecker, twórcy witryny informacyjnej SIBOinfo.com, antybiotyki Metronidazol, Rifaksyn (Xifaxan ™) i Neomycyna mają zastosowane w leczeniu nadmiernego wzrostu bakteryjnego w jelicie cienkim. Antybiotyki te pozostają w jelitach co zapobiega powstaniu ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Leczenie SIBO, które jest spowodowane bakteriami wytwarzającymi wodór:
Rifaximin 1200 mg na dobę przez 14 dni

W przypadku bakterii produkujących metan (które mogą też powodować zaparcia) stosujemy:
Rifaksyn 1600 mg na dobę x 10 dni, w połączeniu z Neomycyną (1000 mg na dobę x 10 dni) lub Metronidazolem (750 mg na dobę x 10 dni)

Leczenie ziołami i innym metodami alternatywnymi
Berberyna, oregano i czosnek należą do ziół przeciwbakteryjnych, które mogą pomóc w wyeliminowaniu przerostu bakteryjnego.
▪ Candibactin-BR (preparat ziołowy zawierający Berberine): dwie kapsułki, trzy razy na dobę przez 60 dni
▪ Olej z oregano 150 mg: dwie kapsułki, trzy razy na dobę przez 60 dni
▪ Przy obecności bakterii wytwarzających metan należy dodać Allicilinę (ekstrakt z czosnku): dwie kapsułki 3 razy dziennie przez 60 dni.

Diety pomocne w leczeniu SIBO
1.Dieta elementarna
2. Specyficzna dieta węglowodanowa
3. Dieta FODMAPS lub dieta GAPS.

Dieta elementarna 
Dietę elementarną można zdefiniować jako dietę płynną, wolną od substancji słabo trawionych, takich jak błonnik, węglowodany złożone i struktury białkowe. Zawiera ona składniki pokarmowe, które są łatwo trawione i przyswajane. Tradycyjnei jest ona używana u osób z dużym niedożywieniem, zapaleniem jelit i biegunkach.

Stosowanie diety elementarnej ma na celu zmniejszenie sekrecji soków żołądka i trzustki, wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego i przyśpiesza gojenie.

Dodatkowo procesom gojenia sprzyja zwolniona perystaltyka przewodu pokarmowego i zaoszczędzenie własnych protein.

Dieta elementarna może okazać się bardzo pomocna w zapoczątkowaniu procesu gojenia u chorych na niedoczynność tarczycy. Prowadzi do korzystnej zmiany w składzie flory bakteryjnej w przeciągu dwóch tygodni.

Dieta elementarna, skladająca się z wolnych aminokwasów i tłuszczów, nie wymaga dodatkowego trawienia, a jej ubogoresztokowość prowadzi do zagłodzenia bakterii chorobotwórczych.

Badania kliniczne wykazały, ze redukuje ona objawy SIBO w ciągu dwóch tygodni u osób z ABS (irritable bowel syndorm). Wysoki koszt aminokawasów a także ich nieprzyjemny smak (jeśli nie są przyrządzone prawidłowo) ograniczają szersze zastowanie tej diety.

U niektórych dieta elementarna może prowadzić do mdłości, znane są także przypadki aspiracji u osob które po wypiciu płynów za szybko przeszły do pozycji leżącej.

Preparaty powszechnie dostępne (Vivanox) zawierają wiele sztucznych składników, które mogą być nietolerowane przez osoby chorujące na Hashimoto. Duża ilość węglowodanów prowadzi do wysokiego poziomu cukru we krwi i powodować nadwagę.

Niektoórzy krytycy diety elementarnej podkreślają, że objawy chorobowe powracają w przeciągu kilku miesięcy, do kilku lat po zaprzestaniu stosowania tej diety, jakkolwiek jeśli dalszą kontynuacją tej diety będzie pozbawiona zboża dieta FODMAPS, może to prowadzić do permanentnej remisji.

W ostatnim czasie firma Integrative Therapeutics wprowadziła do sprzedaży czystszą wersję diety elementarnej.
Nie zalecam stosowania diety elementarnej u osób z zaburzoną czynnością nadnerczy i innymi rodzajami zakażeń, jak zakażenia pasożytnicze. Dieta elementarna powinna być stosowana u osób z potwierdzonym SIBO.
Dietę elementarną można też przygotować samemu według instrukcji podanej thyroidpharmacist.com/guide Ponieważ przygotowanie produktów według tej diety wymaga zakupu drogich aminokwasów, może okazać się kosztowna.

Specyficzna dieta węglowodanowa / dieta GAPS
Specyficzna dieta węglowodanowa (SCD) i dieta (GAPS) eliminuje zboża, cukry, skrobię i pozwala spożywać tylko węglowodany w postaci owoców i miodu oraz niektóre rodzaje specjalnie przetworzonych jogurtów. Jest ona bardzo podobna do diety autoimmunologicznej Paleo [AIP], znanej dobrze w społeczności Hashimoto, z wyjątkiem tego, że nie zezwala na słodkie ziemniaki (bataty) ze względu na zawartość skrobi i pozwala na inne produkty, takie jak orzechy, nasiona i rośliny psiankowate, które nie są wskazane w diecie AIP. Polecam stronę SCDlifestyle.com jeśli szukasz więcej informacji na temat tych metod dietetycznych.

Dieta o niskiej zawartości FODMAPs
Dieta FODMAP jest uważana za skuteczną w leczeniu niektórych zaburzeń trawiennych, w tym SIBO.
FOFMAP jest akronimem dla łatwo podlegających fermentacji oligo, mono i disacharydów i alkoholi polihydroksylowych. W diecie tej eliminowane są produkty, które łatwo ulegają fermentacji, takie oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole (FODMAP). Dieta ta zasadniczo odcina dopływ żywności dla bakterii. Jest to łatwy sposób na eliminację węglowodanów, które mogłyby być fermentowane przez bakterie jelitowe.

Unikanie żywności, która jest łatwo fermentowana przez bakterie patogenne, spowoduje mnożenie flory pożytecznej i potencjalnie zagłodzenie flory chorobotwórczej.
Istnieją pewne produkty spożywcze, zwłaszcza cebula, czosnek i fasola, które zawsze prowadzą do zwiększonej produkcji gazów, nawet u osób zdrowych (bez IBS), jakkolwiek u osób z patologiczną florą bakteryjną powstaną dodatkowe objawy, na skutek produkcji toksycznych półproduktów.
75% osób z IBS, którzy stosują low FODMAPS dietę zauważą u siebie znaczną redukcję objawów.

Chociaż niskie FODMAP zezwala na owoce i warzywa, to niektóre z nich należy wyeliminować.

Pokarmy, które można spożywać:
Owoce (ograniczyć do 1 porcji)
Banany, jagody (wszystkie oprócz jeżyn), melony (oprócz arbuza), żurawinę, winogrona, grejpfrut, kiwi, cytrusy, passionfruit, rabarbar, tangerynki, suszone owoce (w małych ilościach)

Warzywa:
Kiełki lucerny, pędy bambusa, kapustę chińską, marchew, seler, bakłażan, endywia, imbir, zielona fasola, sałata, oliwki, pasternak, dynia, czerwone papryczki, botwinę, szpinak, squash, brukiew, słodkie ziemniaki, pomidory

Inne: mąka arrarutowa, tapioka, syrop klonowy (niewielkie ilości), oliwa z oliwek

Pokarmy, które należy unikać:
Owoce:
​Jabłka, mango, gruszki, owoce z puszek, arbuz, awokado, zielone capsicum, liczi, longan, nektarynki, brzoskwinie, śliwki

Warzywa:
Karczochy, szparagi, buraczki, warzywa kapustne, koper włoski, czosnek, por, okra, cebula, szalotka, grzyby, kukurydza, białe ziemniaki

Wszystkie ziarna
Nabiał
Inne:
Fruktoza, HFCS, cykoria, mniszek lekarski, inulina, pistacje, rośliny strączkowe, wszystkie sztuczne substancje słodzące, ksylitol, cukier

Wskazówki dotyczące zapobiegania nawrotowi SIBO
Ważne jest, aby ponownie przeprowadzić testy na SIBO 5-14 dni po zakończeniu leczenia, aby się upewnić czy leczenie było skuteczne.
Jednym ze sposobów na powstrzymanie wzrostu bakterii w jelicie cienkim jest utrzymanie prawidłowej kwasowości żołądka. Aby podwyższyć kwasowość żołądka stosujemy Betainę z pepsyną.
Zastosowanie środków wspierających motorykę jelit, takich jak niska dawka Naltreksonu, pomoże w przemieszczeniu się jedzenia w przewodzie pokarmowym.

Wybór właściwego protokołu dla Ciebie

Rekomenduję aby skonsultować potencjalne protokoły ze swoim lekarzem, który pomoże zidentyfikować najlepszy  rozwiązanie dla Ciebie na podstawie Twojej historii zdrowia.

Choć może to trochę potrwać, wyeliminowanie SIBO uzdrowi jelita i ostatecznie wyeliminuje przepuszczalność jelit, która może być Twoim wyzwalaczem Hashimoto.

Czy byłaś/eś już testowany na SIBO? Jakie leczenie zastosowałaś/eś?

 

Źródło: tarczycahashimoto.pl