Zasypywani jesteśmy śmieciami, w ilościach przeogromnych, są nawet tam gdzie nas jeszcze nie było. Wszechobecny plastik wypełnia można powiedzieć, że cały świat. Nie przesadzam. Zawsze informuję o rzeczach zdrowych, także o zagrożeniach dla naszego zdrowia i dla zdrowia twojej rodziny. Zwiększajmy świadomość, że jesteśmy truci a to nie pozostaje bez echa ze strony naszego organizmu.

Powyższy obrazek, wstawiłam na IG aby was zainteresować tematem ale ta mała ćma to nie nurdles. Nurdle to to co możecie zobaczyć poniżej.

Te małe kuleczki to nic innego jak plastik z którego, robione są przedmioty, które spotykacie w swojej kuchni, w butelce z której pijecie wodę, polarze który zakładacie i setce czy też tysiącu innych produktów.

Powiecie no i w czym problem? Plastik był, jest i będzie – zapewne ale to od nas zależy ile go będzie, gdyż jak się domyślacie nie jest obojętny dla zdrowia. Możecie z kolei zanegować ten fakt, twierdząc, że przecież gdyby był szkodliwy to by go tyle na rynku nie było.

Niestety, na rynku jest wiele rzeczy, które z pełną świadomością producentów o ich szkodliwości są sprzedawane nam nie domyślającym się zasadzki konsumentom.

Wspominając w relacji o tym abyście potrawy przygotowywali w naczyniach szklanych, nie plastikowych, otrzymałam poniższą wiadomość, bardzo ważną wiadomość.

Tą wiadomością, uświadomiłam sobie, że nie do wszystkich informacje o szkodliwości plastiku dotarły i czy masz mutację genów odpowiedzialnych za detoksykację organizmu czy nie to ten problem także ciebie dotyczy.

Do sedna – problem z nurdlami jest taki, że są półproduktem do wyrobów plastikowych ale tysiąc razy większy problem stanowi to, że pojawiają się tam gdzie pojawić się nie powinny. Miejsca te to morza, oceany, daleka Arktyka, Antarktyka czy dno Rowu Mariańskiego albo krew małży w której plastik również znaleziono. Podczas produkcji i transportu tych kolorowych o wielkości soczewicy kuleczek ogromne ilości dostają się do środowiska. Zbyt łatwo rozrywają się worki, statki gubią kontenery a w czasie sprzątania hal produkcyjnych do kanalizacji nurdle są bezpośrednio spłukiwane. Krążąc po  całej planecie, często są mylone przez np. ptaki czy ryby z pożywieniem, reklamówki też a i szczoteczki do zębów itp.

Statystyki? Na świecie wyprodukowano 8mld plastiku a tylko 9% trafiło do ponownego użytku. Naukowcy z Badawczego Instytutu Oceanografii zbierają dane gdzie nurdle zostają znalezione i w jakiej ilości, zorganizowany jest specjalny projekt. Widać, że w tym przypadku akurat wina leży po stronie producentów.

Zapytacie ale jak to się ma do człowieka, ciągle tylko morza, oceany i zwierzęta, zapraszam przeczytaj wszystko.

W  badaniu, które przeprowadzono udowodniono:

“Twarda powierzchnia tworzywa sztucznego na bazie wody stanowi idealne środowisko do tworzenia się biofilmu przez oportunistyczne kolonizatory drobnoustrojów i może ułatwić nowe sposoby rozprzestrzeniania się mikroorganizmów w środowiskach przybrzeżnych i morskich. Biofilmy, które kolonizują tak zwaną „plastisphere”, mogą być również rezerwuarem dla organizmów wskaźnikowych w kale (FIO), takich jak Escherichia coli, lub bakterii chorobotwórczych, takich jak gatunki Vibrio.”

Kolejne badanie potwierdzające te niepokojące statystyki:

” Analizy termotolerancyjnych bakterii z grupy coli i heterotroficznych, a także gatunków Escherichia coli i Vibrio przeprowadzono na próbkach plastiku i w otaczających wodach Zatoki Guanabara w celu oceny resztek plastiku jako nośników rozprzestrzeniania się bakterii. Znaleziono szczątki z tworzywa sztucznego o wysokiej zawartości bakterii coli, podczas gdy ich próbki wody miały tylko niskie miana. Nie zaobserwowano jednak korelacji między ilością bakterii a składem chemicznym resztek plastiku. Czterdzieści cztery szczepy bakteryjne potwierdzono metodą PCR jako patotypy E. coli i 59 szczepów Vibrio spp. (12 zidentyfikowano jako Vibrio cholerae , Vibrio vulnificus  i Vibrio mimicus ). Te odkrycia sugerują, że te tworzywa sztuczne mogą funkcjonować jako substrat dla biofilmów bakteryjnych (w tym patogenów). “

Ten tęczowy biegacz zjadł 17 plastikowych fragmentów. Morskie zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi odgrywa nieznaną rolę w narażeniu ludzi na toksyczne chemikalia. Niezależnie od tego, jaką rolę może się okazać, źródła tej historii uważają, że mamy możliwości realizacji korzyści z tworzyw sztucznych bez ryzyka zanieczyszczenia morza.

” Widziałem martwe albatrosy w odległych miejscach, ich wnętrzności wypełnione szczoteczkami do zębów i zapalniczkami do papierosów.” Powiedział Carl Safina, który sprząta wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

Tworzywa sztuczne, które docierają do oceanu, będą stopniowo rozpadać się na coraz mniejsze kawałki z powodu ekspozycji na światło słoneczne, utleniania oraz fizycznego działania fal, prądów i wypasu ryb i ptaków.

Zobacz jak wygląda cykl przemieszczania się plastiku w naturze.

Ekotoksykolog Heather Leslie z VU University Amsterdam przekazuje następujące informacje:

” …nawet bez chemicznych autostopowiczów cząsteczki plastiku mogą wywoływać odpowiedzi immunotoksykologiczne, zmieniać ekspresję genów i powodować śmierć komórek, a także inne działania niepożądane. Cząsteczki tworzywa sztucznego o rozmiarach nanometrycznych mogą następująco zachowywać się w ludzkim ciele, mówi Leslie- mogą przenikać przez łożysko i barierę krew-mózg i mogą być pobierane z przewodu pokarmowego i płuc.”

” W przypadku składników z tworzyw sztucznych, które mogą wpływać na układ hormonalny człowieka, każdy poziom narażenia, niezależnie od drogi, może być potencjalnie szkodliwy, mówi Carol Kwiatkowski, dyrektor wykonawczy The Endocrine Disruption Exchange. Wszystko, co przeszkadza w działaniu hormonów, może mieć wpływ przy bardzo niskiej dawce, ponieważ układ hormonalny jest zaprojektowany do działania w bardzo małych dawkach.”

Niestety walczysz z zaburzoną pracą hormonalną organizmu, zwłaszcza estrogeny szwankują zastanów się ile korzystasz w ciągu dnia z plastiku i zanim wyciągniesz rękę po kolejną plastikową butelkę z wodą, zatrzymaj się i zastanów czy warto.

Przeprowadzano także badania wody pitnej, badanie na zawartość mikroplastycznych cząstek w wodzie słodkiej i wodzie pitnej. Wybrano trzy stacje uzdatniania wody (WTP) dostarczane przez różne rodzaje zbiorników wodnych, a ich surową i uzdatnioną wodę analizowano pod kątem mikroplastików.

“Pomimo zidentyfikowania 12 różnych materiałów tworzących mikroplastiki, większość MP (> 70%) składała się z PET (politereftalanu etylenu), PP (polipropylenu) i PE (polietylenu). Badanie to przyczynia się do wypełnienia luki w wiedzy na temat pojawiających się zanieczyszczeń mikroplastycznych wody pitnej i źródeł wody, co jest niepokojące ze względu na potencjalne narażenie mikroplastików na ludzi.”

Jak widzicie z powyższych badań plastik a zwłaszcza mikroplastik jest wszechobecny, namąci tobie w układzie hormonalnym, będzie się przemieszczał po twoim organizmie jakby był u siebie. Nie daj się, myśl i walcz i zacznij żyć na nowo.

Dlaczego piszę zacznij żyć na nowo? Ponieważ zmiana przyzwyczajeń i naczyń w kuchni pochłania trochę czasu i przemian psychicznych a co z dziecięcymi zabawkami, powiesz a tam jest plastik w całości, powiem tobie przyjacielu, że niestety pod wpływem temperatury i spoconych rączek i ten plastik prześliźnie się do organizmu twojego dziecka.

Więc naczynia kuchenne z plastikowych wymień na szklane a zabawki na drewniane.

źródło: szaregeny.pl