Lek na cukrzycę, zwalczający raka czy może wydłużający życie? Czy mowa o lekarstwie przyszłości? Wręcz przeciwnie, chodzi o metforminę, od dawna stosowaną do leczenia cukrzycy typu 2. Lek, który został po raz pierwszy zsyntetyzowany prawie sto lat temu wciąż zaskakuje naukowców.

Znana od wieku

Metformina należy do grupy biguanidów i jest stosowana głównie do leczenia pacjentów cukrzycowych. Jest obecna w medycynie od ponad 60 lat, a do jej syntezy przyczyniła się roślina – rutwica lekarska. Metformina nie jest jedynym biguanidem wyizolowanym z rutwicy, jednak jedynym dopuszczonym do leczenia farmakologicznego.

Jest stosowana z powodzeniem w leczeniu cukrzycy typu drugiego, ponieważ obniża stężenie glukozy poprzez hamowanie glukoneogenezy. Dodatkowo zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach oraz zwiększa jej wykorzystanie przez mięśnie szkieletowe oraz tkankę tłuszczową. Właśnie na podstawie podawania metforminy pacjentom z cukrzycą zauważono jej ponadplanowe właściwości.

Właściwości przeciwnowotworowe

Naukowcy zakładają istnienie więcej niż jednego mechanizmu działania metforminy – pośredniego i bezpośredniego, które nie wykluczają się wzajemnie. Zostały one przestawione na poniższym wykresie. Metoda pośrednia zakłada, że metformina zmienia gospodarkę hormonalną i metabolizm, co może wpływać na sam nowotwór. Bezpośrednie oddziaływania pomiędzy biguanidami a komórkami rakowymi pojawiają się, gdy stężenie podawanego leku jest wystarczające do wywołania stresu energetycznego w komórce.

Czytaj dalej

Źródło: biotechnologia.pl