W pilotażowym badaniu zespół amerykańskich naukowców wykrył krystaliczne cząsteczki dwutlenku tytanu, który jest najbardziej powszechnym białym pigmentem występującym w produktach codziennego użytku – od farby, po cukierki. Nie byłoby to zaskoczeniem, gdyby nie fakt, że znaleziono je w trzustce u ludzi z cukrzycą typu 2, co sugeruje, że ekspozycja na biały pigment jest związana z chorobą.

Dwutlenek tytanu (TiO2) nie jest składnikiem żadnej normalnej tkanki ludzkiej. W naszym organizmie zwykle występuje mnóstwo soli oraz związków takich jak: sód, potas, wapń, żelazo i magnez, a także mniejsze ilości innych pierwiastków metalicznych np. kobaltu lub molibdenu, ale na pewno nie tytan.

Zespół zbadał 11 próbek trzustki, z których 8 pochodziło od dawców chorych na cukrzycę typu 2 (T2D), a 3 od zdrowych dawców. Podczas gdy 3 próbki tkanki trzustki od osób zdrowych nie zawierały wykrywalnych kryształów TiO2, zostały one wykryte we wszystkich 8 próbkach tkanek trzustki cukrzyków. Badacze stwierdzili ponad 200 milionów kryształów TiO2 na gram cząstek TiO2 w próbkach od dawców z cukrzycą.

Badanie prowadzi Adam Heller, profesor Wydziału Inżynierii Chemicznej McKetta w Cockrell School of Engineering, uhonorowany w 2007 r. Odznaczeniem National Medal of Technology and Innovation, a przez całe życie specjalizujący się w badaniach nad cukrzycą. Heller był czołowym członkiem zespołów, które zaprojektowały FreeStyle, pierwszy bezbolesny system monitorowania poziomu glukozy we krwi, wykorzystywany przez miliony ludzi chorych na cukrzycę na całym świecie.

Wstępne odkrycia naukowców wskazują na możliwość, że cukrzyca typu 2 może być przewlekłą chorobą zapalną trzustki związaną z kryształami tlenku tytanu, która jest podobna do przewlekłych chorób zapalnych płuc, takich jak krzemica i pylica azbestowa, wywoływanych przez kryształy.

Czym zawinił dwutlenek tytanu? W połowie XX w. pigment z dwutlenku tytanu zastąpił wysoce toksyczne pigmenty na bazie ołowiu. Stał się najczęściej stosowanym białym pigmentem w farbach, żywności, lekach, pastach do zębów, kosmetykach, plastiku czy papierze. W rezultacie roczna produkcja dwutlenku tytanu wzrosła w ciągu 4 lat o 4 miliony ton.

Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z cukrzycą zwiększyła się czterokrotnie w ciągu ostatnich czterech dekad, dotykając około 425 milionów ludzi, przy czym T2D obejmuje większość zarejestrowanych przypadków. Pomimo że otyłość i starzejąca się populacja nadal są uważane za główne czynniki prowadzące do wzrostu liczby zachorowań na T2D na całym świecie, badanie Hellera sugeruje, że zwiększone stosowanie dwutlenku tytanu może być również związane z gwałtownym wzrostem liczby osób cierpiących na tę chorobę.

Zwiększone wykorzystanie dwutlenku tytanu w ciągu ostatnich pięciu dekad może być czynnikiem epidemiologicznym cukrzycy typu 2. Dominujące cząsteczki trzustki związane z T2D składają się z kryształów TiO2, które są stosowane jako barwniki w środkach spożywczych, lekach i wewnętrznych farbach ściennych, skąd są transportowane do trzustki przez krwioobieg. Naukowcy chcą powtórzyć badanie, tym razem wykorzystując więcej próbek.

źródło: biotechnologia.pl