10 RZECZY, KTÓRE CHCIAŁABYM ŻEBY MÓJ LEKARZ POWIEDZIAŁ KIEDY ZOSTAŁAM ZDIAGNOZOWANA NA HASHIMOTO

1. Niepokój, który pani/pan odczuwa jest związany z chorobą tarczycy. Przeciwciała niszczą tarczycę i duża ilość hormonów uwalnianych do krwiobiegu jest odpowiedzialna za objawy jej nadczynności.

2. W niedoczynności tarczycy często występuje niedobór selenu. Selen w dawce 200-400mcg wykazuje działanie zmniejszające poziom przeciwciał i dlatego jest polecany dla chorych z Hashimoto.

3. U wszystkich pacjentów z Hashimoto polecana jest dieta bezglutenowa. W wielu przypadkach pomoże to uregulować wagę, zmniejszyć objawy i ilość przeciwciał.

4. Jeżeli występują objawy niedoczynności tarczycy, a badania T3 i T4 są w normie, może to świadczyć o subklinicznej niedoczynności  i należy zacząć leczenie hormonalne.

5. Niektórzy mają upośledzoną zdolność przemiany T4 do aktywnego T3 i dlatego wskazane są preparaty połączone T3/T4.

6. Prawidłowa czynność tarczycy może powrócić po pewnym czasie, dostępny jest test aby to sprawdzić. Czasami możliwe jest nawet całkowite odstawienie leków hormonalnych.

7. Hashimoto i niedoczynność tarczycy, spowodowana niedoborem jodu, wymagają różnego postępowania. Nadmierna podaż jodu w Hashimoto może prowadzić do zaostrzenia objawów.

8. Aby określić skuteczność wprowadzonych interwencji polecane jest okresowe sprawdzanie poziomu przeciwciał.

9. Utrata włosów może być spowodowana niskim poziomem ferrytyny. Ferrytyna jest białkiem odpowiedzialnym za magazynowanie żelaza w organizmie.

10. Dieta bezglutenowa może zredukować ilość przeciwciał przeciwko tarczycy i znane są przypadki , że  samo zastosowanie diety bezglutenowej prowadziło do ich wyeliminowania.

 

Źródło: tarczycahashimoto.pl