Zespół naukowców opracował chip, który może przetestować skutki palenia na komórkach dróg oddechowych płuc.
Głównym autorem badania był Kambez H. Benam z Instytutu Wyss dla Inżywnierii Inspirowanej Biologią na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie. Zespół opublikował szczegóły badania w czasopiśmie „Cell Systems”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest obecnie na czwartym miejscu na liście najbardziej śmiercionośnych schorzeń. W Polsce na POCHP choruje ok. 2,5 mln osób, a rocznie umiera ok. 15 tys.
Chorobę diagnozuje się najczęściej u osób po 40 roku życia, które aktywnie palą tytoń lub paliły przez wiele lat, jednak spośród osób palących może zachorować ok.30-40 proc.
Naukowcy wiedzą, że POChP jest głównie powodowana przez palenie tytoniu, jednak nieznany jest konkretny mechanizm, w jaki dochodzi do zachorowania.
„Ponieważ powszechnie stosowane zwierzęta laboratoryjne (np. myszy i szczury) oddychają przez nos, ich przydatność do badań z użyciem dymu, zarówno z tradycyjnych papierosów, jak i e-papierosów, jest […] dyskusyjna” – zauważają autorzy.
Dodają, że badania kliniczne na ludziach są najbardziej bezpośrednim sposobem pomiaru skutków narażenia na dym, ale nawet one mają swoje ograniczenia.
Aby wypełnić tę lukę, Benam i jego zespół stworzyli chip dróg oddechowych, urządzenie wykonane z przezroczystego, elastycznego kauczuku składającego się z żywych komórek wyściełających małe drogi oddechowe ludzkich płuc.
„Nazwaliśmy je chipem, bo dostosowaliśmy metody produkcji komputerowych mikrochipów do tworzenia bardzo małych wydrążonych kanałów, które wypełniliśmy żywymi komórkami ludzkimi” – mówi starszy autor badania Donald Ingber, z Instytutu Wyss.
Komórki dróg oddechowych na chipie mają zdolność do różnicowania, specjalizacji produkcji śluzu i rozwijania rzęsek – przypominające włosy zgrubienia, które sprawiają, że śluz przemieszcza się po drogach oddechowych.
Gdy komórki oddechowe były narażone na działanie dymu papierosowego, naukowcy byli świadkami zmian w ekspresji genów i ścieżek, które chronią przed stresem oksydacyjnym, które są porównywalne do reakcji obserwowanych u ludzi palących.
Źródło: portal.abczdrowie.pl