Jeszcze do niedawna jedynym sposobem pomiaru cukru we krwi przez pacjenta było nakłucie palca i naniesienia kropli krwi na pasek testowy włożony do glukometru. Dziś nowe technologie umożliwiają komfortowy pomiar glikemii bez codziennego nakłuwania. Alternatywą dla tradycyjnych glukometrów jest dokonywanie pomiaru glikemii z płatka ucha, za pomocą czujnika umieszczonego w skórze brzucha lub sensora noszonego na ramieniu. Trwają także badania nad innymi bezinwazyjnymi glukometrami, które mogą pozwolić w niedalekiej przyszłości na oznaczenie stężenia glukozy w wydychanym powietrzu, ślinie czy we łzach.

GlucoTrack

Innowacyjny glukometr na pierwszy rzut oka przypomina smartfon – ma podobną wielkość, dotykowy ekran i klips zakładany na płatek ucha, który przypominać może słuchawki. Za pomocą klipsa dokonywany jest przezskórny pomiar glikemii z wykorzystaniem metody ultradźwiękowej, elektromagnetycznej i termicznej. Uzyskane wyniki pomiarów są uśredniane, a na ekranie wyświetla się ostateczny wynik pomiaru. Z jednego urządzenia mogą korzystać nawet trzy osoby – każda używa osobnego klipsa. Klips należy wymieniać co trzy miesiące.

 

Symphony tCGM

Symphony tCGM (ang. transdermal continuous glucose monitor) to urządzenie wyprodukowane przez Echo Therapeutics (US), które pozwala na pomiar glukozy za pomocą biosensora naklejanego bezpośrednio na skórę w miejscu poddanym uprzednio zabiegowi mikroabrazji (mechanicznemu usunięciu warstwy 0,015 mm naskórka). Ocenie poddawane jest śródtkankowe stężenie glukozy, a pomiary wykonywane są co 1 minutę. Sensor może być utrzymywany na skórze przez okres 12 godzin. Niestety ten produkt, podobnie jak GlucoTrack, nie jest jeszcze dostępny w Polsce.

 

GlucoGenius

Urządzenie GlucoGenius mierzy poziom cukru z użyciem palca, jednak bez nakłuwania skóry. W przeciwieństwie do większości nowoczesnych glukometrów nie posiada żadnych materiałów zużywalnych, co oznacza że produkt może być wykorzystywany nieustannie przez wiele lat. GlucoGenius to urządzenie, w którym umieszczany jest palec na około 3 minuty, a wyniki odczytywać można na zsynchronizowanym smartfonie. Pomiar stężenia glukozy szacowany jest na podstawie: hemoglobiny, poziomu natlenienia krwi, temperatury palca i wilgotności skóry. Saturacja tlenu i stężenie hemoglobiny są mierzone za pomocą metod fotoelektrycznych. Światło podczerwone emituje wiązki o określonej długości fali w stałym cyklu czasowym. Następnie, natężenie światła przenika przez palec i jest używane do obliczania wyżej wymienionych parametrów. Specjalnie opracowane czujniki są w stanie wykryć nawet temperaturę i wilgotność środowiska, prędkość przepływu krwi i puls. Ponieważ wykorzystuje on wiele parametrów, na wynik mogą wpływać różne czynniki, takie jak zmiana temperatury (podczas chłodnych dni), krem nałożony na skórę, a nawet pomalowane paznokcie. Dlatego też wielu diabetologów podchodzi z pewną rezerwą do dokładności tego urządzenia.

 

Dexcom Platinum

Dexcom Platinum to urządzenie składające się z trzech części:

– małego sensora, umieszczonego na skórze, w którego skład wchodzi mała i bardzo elastyczna igła, której zadaniem jest zbieranie informacji o poziomie glukozy w organizmie,

– przekaźnika przyłączonego do sensora, który co 5 minut bezprzewodowo przesyła informacje o poziomie glukozy do odbiornika,

– odbiornika, który wyświetla trendy glukozy. Odbiornik jest mniejszy i lżejszy od telefonu komórkowego. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące aktualnego trendu glukozy są pokazywane na kolorowym wyświetlaczu.

Urządzenie rejestruje poziom glukozy 24 godziny na dobę i pokazuje zmiany stężenia co 5 minut, do 7 dni nieprzerwanego użytkowania. Dexcom Platinum posiada funkcję alarmów, które informują o niebezpiecznie niskim lub wysokim stężeniem glukozy we krwi.

Zatwierdzony jest do stosowania nawet u dzieci od 2. roku życia.

 

FreeStyle Libre

System FreeStyle Libre składa się z małego, wodoodpornego sensora umiejscowionego na tylnej stronie ramienia oraz czytnika. Sensor co minutę mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym za pomocą wprowadzonego pod skórę, małego mikrofilamentu. Aby wykonać pomiar poziomu cukru, wystarczy zbliżyć czytnik do sensora. Taki skan można wykonać nawet przez ubranie. Po zeskanowaniu sensora, na czytniku wyświetlany jest poziom glukozy, wykres pokazujący glikemię z ostatnich 8 godzin oraz informacje mówiące o tym, czy stężenie glukozy rośnie, spada czy jest stabilne. Czytnik FreeStyle Libre przechowuje w pamięci dane z okresu do 90 dni, dostarczając historycznych informacji o tym, jak kształtował się poziom cukru w tym czasie. Urządzenie dostarcza także osobom chorującym na cukrzycę i ich lekarzom informacji o ambulatoryjnym profilu glikemii (AGP). Jest to wykres odzwierciedlający ich typowy dzień i pokazujący informacje na temat incydentów hipoglikemii oraz hiperglikemii, co pozwala na lepsze zrozumienie tego, jak kształtuje się poziom cukru w ciągu dnia oraz dostarcza wskazówek co do modyfikacji diety czy leczenia.

 

Pompa MiniMed 670G

System MiniMed 670G oparty jest na wcześniejszym modelu – pompie MiniMed640G, która już od kilku lat dostępna jest na polskim rynku. Pompa MiniMed 670G poza ciągłym pomiarem glikemii ma dodatkową funkcję, polegającą na automatycznym podawaniu insuliny bazowej. System wykorzystuje sensor umieszczony na skórze, który monitoruje stężenie glukozy z płynu śródtkankowego przez 24 godziny na dobę. Poprzez transmiter dane o aktualnym stężeniu glukozy we krwi przesyłane są do pompy insulinowej z oprogramowaniem. System sam automatycznie oblicza potrzebną dawkę bazowej insuliny i samoistnie ją podaje. W momencie wykrycia spadku cukru we krwi system odcina dopływ insuliny. Jest to pierwsze w historii urządzenie zatwierdzone do automatycznego dawkowania insuliny w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Oprogramowanie do zarządzania podawaniem insuliny i ciągły monitoring glikemii znajdują się w jednym, małym urządzeniu. Jedyny dodatkowy element to sensor umieszczony na skórze pacjenta.

 

Innowacje w badaniach klinicznych

Nowym rozwiązaniem w diabetologii może okazać się niebawem urządzenie mierzące poziom cukru we krwi za pomocą lasera. Światło kwantowego lasera, przechodząc przez skórę, jest częściowo absorbowane przez cząsteczki cukru w płynie międzykomórkowym. Poziom cukru można określić, mierząc wartość absorpcji światła. Inne bezinwazyjne „glukometry”, nad którymi wciąż trwają prace, to:

– GlucoChip, który ma pozwalać na pomiar cukru w wydychanym powietrzu,

– ClearPath, mierzący stężenie glukozy we krwi poprzez skanowanie gałki ocznej,

– iQuickIt Saliva – urządzenie, które ma określać stężenia glikemii w ślinie chorego.

Już wkrótce na rynku pojawić się może także urządzenie Google, mierzące stężenie glukozy we łzach za pomocą sensorów umieszczonych w specjalnej soczewce na rogówce oka.

źródło: biotechnologia.pl