Niektórzy ludzie nie wiedzą co to jest berberyna bo i skąd, jeśli się tematem zdrowia nie interesują. Niektórzy nie wierzą w suplementy, niektórzy w zioła. A ja, spotkałam się z berberysem, którego składową jest berberyna gdy miałam ok. 30 lat. Smak kwaskowy suszonego berberysu, rewelacyjnie pasował mi do potrawy z ryżu przygotowywanego na sposób ” chiński” i nie zawsze jako suszona postać był dostępny.

Jednak to co mnie teraz interesuje to berberyna, ważne jest także to, że dowiedziałam się że muszę na jej spożycie uważać. Dlaczego? Przeczytaj bo może i dla Ciebie nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zacznijmy od tego czym jest berberyna.

Berberyna, alkaloid benzyloizochinolinowy, występuje jako składnik aktywny w wielu roślinach leczniczych i ma szereg właściwości farmakologicznych. Stosowano go w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej ze względu na jego działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwpierwotniakowe, przeciwbiegunkowe.Ponadto w kilku badaniach klinicznych i przedklinicznych wykazano łagodzący wpływ berberyny na szereg zaburzeń, w tym na problemy metaboliczne, neurologiczne i kardiologiczne.

Podkreślono jej działanie ochronne w chorobie Alzheimera, niedokrwieniu mózgu, depresji psychicznej, schizofrenii i lęku, berberyna moduluje neuroprzekaźniki i ich układy receptorowe w mózgu.
Badania eksperymentalne i kliniczne ujawniły ogromny potencjał berberyny w regulacji homeostazy glukozy i lipidów, wzrostu raka i stanów zapalnych. Ponadto działanie berberyny na obniżenie poziomu lipidów jest porównywalne z konwencjonalnymi lekami lipidowymi, ale o niskiej toksyczności.
W badaniach z 2012 roku możemy przeczytać poniższe rewelacje:
” Niedawno my i inni wykazaliśmy, że berberyna była klinicznie skuteczna w łagodzeniu cukrzycy typu 2, ponieważ znacząco obniżała poziom glukozy w osoczu na czczo (FBG), glikemię poposiłkową, glikowaną hemoglobinę, cholesterol całkowity i poziomy cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości “
Berberyna jest słabo wchłaniana do krwiobiegu z jelit, jednak badano myszy:
Doniesiono, że berberyna znacznie zmniejszyła względną obfitość zarówno Firmicutów, jak i Bakteroides w jelitach myszy karmionych HFD( wysokotłuszczowo), zwiększyła ekspresję genu czynnika tłuszczowego indukowanego na czczo ( Fiaf ) zarówno w tkance jelitowej, jak i tłuszczowej, co wskazuje, że aktywność przeciwbakteryjna berberyny może przyczyniać się do jego działania przeciw otyłości “
Inne badania : “Dokumentacja korzystnego wpływu berberyny na CVD( chorób sercowo – naczyniowych) pochodzi z lat 80. XX wieku [  ]. Wlew dożylny berberyny u 12 pacjentów z niewydolnością serca oporną na naparstnica i leki moczopędne doprowadził do gwałtownego zmniejszenia oporu obwodowego i wzrostu wskaźnika sercowego. To odkrycie zainspirowało zainteresowania badaczy. Po raz pierwszy stwierdzono, że berberyna obniża LDL-c, czynnik ryzyka CVD, poprzez zwiększenie ekspresji genu LDLR i stabilność mRNA LDLR, a zatem zwiększenie klirensu wątrobowego za pośrednictwem LDLR [  ,  ]. Inne badanie wykazało, że u starszych pacjentów z hipercholesterolemią, którzy nie tolerowali statyn, berberyna może poprawić hipercholesterolemię i poziomy LDL-c w osoczu”
Powszechna staje się także depresja z którą wielu ludzi nie jest w stanie sobie poradzić, bardzo często występują także lęki, nerwice i bardzo częstym jest fakt, że pacjent trafia do psychiatry kończy na lekach na całe życie, a tak naprawdę przyczyną mogą być niedobory mikroelementów, witamin czy zaburzona mikrobiota jelitowa. Przeprowadzono badania na myszach w stanie depresyjnym i w tym przypadku uzyskano pozytywny wpływ berberyny na organizm:
” Berberyna (5, 10, 20 mg / kg, dootrzewnowo) hamowała okres bezruchu u myszy zarówno w teście wymuszonego pływania, jak i zawieszenia ogona, jednak efekt nie był zależny od dawki. Berberyna (5 i 10 mg / kg, dootrzewnowo) również odwróciła wywoływaną przez rezerpinę rozpacz behawioralną. Berberyna (5 mg / kg, ip) wzmocniono działanie przeciwdziałające unieruchomieniu nieskutecznych dawek różnych typowych, ale nietypowych leków przeciwdepresyjnych w teście przymusowego pływania. Berberyna (5 mg / kg, dootrzewnowo) po ostrym podaniu myszom spowodowała zwiększenie poziomu noradrenaliny (31%), serotoniny (47%) i dopaminy (31%) w całym mózgu. Przewlekłe podawanie berberyny (5 mg / kg, dootrzewnowo) przez 15 dni znacznie zwiększyło poziom noradrenaliny (29%), serotoniny (19%), a także dopaminy (52%), ale w wyższej dawce (10 mg / kg, dootrzewnowo) ), nie stwierdzono zmian w poziomach noradrenaliny (12%), ale stwierdzono znaczny wzrost poziomów serotoniny (53%) i dopaminy (31%). “
Wieloletnie badania wykazują, że tak naprawdę berberyna to specyfik o szerokim spektrum, czy jednak jest aż tak wspaniała? Jak każdy aktywny składnik który dostarczamy do organizmu, bywa także groźna i tu właśnie chcę zwrócić waszą uwagę.

Berberysu nie można spożywać przez dłuższy czas, ponieważ zawarta w nim berberyna odkłada się w sercu, wątrobie i trzustce. Suplementacja berberyną może doprowadzić do znacznego uwalniania bilirubiny. Efektem tego jest całkowity zakaz jej stosowania przez ciężarne oraz nowonarodzone dzieci z żółtaczką a także osoby chorujące na Zespół Gilberta oraz na fawizm.

Właśnie te ostatnie informacje powodują, że będę uważała na podaż berberyny oraz berberysu, który zdarzało mi się już zbierać radośnie w lasach w czasie grzybobrania. Oczywiście nie spożywa się go codziennie i w dużych ilościach ale warto mieć się na baczności mając problemy z poziomami bilirubiny. Nie znalazłam jednak informacji jak duża dawka wywołuje uwalnianie bilirubiny.

źródło: szaregeny.pl