Mabion powinien zakończyć badania kliniczne nad lekiem MabionCD20 do końca 2016 roku – powiedział dziennikarzom Maciej Wieczorek, prezes Mabionu. Podał też, że umowa z partnerem dystrybucyjnym powinna zostać podpisana w najbliższych kilku miesiącach.

„W najbliższych kilku miesiącach cały program kliniczny będzie zakończony, jeśli chodzi o rekrutację pacjentów (…) Do końca roku powinniśmy mieć przebadanych wszystkich pacjentów” – poinformował w poniedziałek prezes Wieczorek.

W czerwcu 2015 roku prezes Mabionu przewidywał, że jego spółka zakończy badania kliniczne w sierpniu lub wrześniu 2016 r., przy założeniu, że w lutym-marcu 2016 r. ostatniemu pacjentowi zostanie podany lek. Planowany termin zakończenia badań był jednak wcześniej kilkukrotnie przesuwany.

„Jesteśmy w końcówce trzeciej fazy badań klinicznych jeśli chodzi o RZS, w którym musimy zeskrinować ponad 800 pacjentów, z czego 624 pacjentów musi zakończyć badanie. Na dziś zostało nam około 80 pacjentów do włączenia do tego badania” – dodał.

Spółka prowadzi zaawansowane prace nad lekiem MabionCD20, biopodobnym do MabThera/Rituxan (rituximab). Dla Mabionu może to być pierwszy lek, który wprowadzi na rynek. Spółka deklarowała, że po rejestracji w UE chce zdobyć kilka do kilkunastu procent udziału w rynku leku referencyjnego. Wartość światowej sprzedaży MabThera/Rituxan wynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.

Mabion podpisał 27 maja 2014 r. umowę z firmą Plexus, zlecając jej znalezienie partnera, który zajmowałby się dystrybucją MabionCD20 na terenie Unii Europejskiej. Umowa została podpisana na 12 miesięcy z możliwością przedłużania o 3 miesiące. 1 czerwca 2015 roku spółka skorzystała z tej możliwości.

„Chcemy, żeby nasz partnering zakończył się w ciągu najbliższych miesięcy (…) Chcielibyśmy w okolicy połowy roku zakończyć ten proces” – powiedział w poniedziałek Wieczorek.

„Mamy dwóch partnerów gotowych do fazy administracyjnej, ale każdy kolejny miesiąc daje nam lepszą pozycję negocjacyjną” – dodał.

Prezes podał, że zainteresowanych jest siedem firm, z czego cztery przedstawiły konkretne oferty, a dwie z nich są gotowe do podjęcia negocjacji handlowych.

Artur Chabowski, członek zarządu Mabionu podał, że spółka nie planuje na razie przeprowadzenia emisji akcji.

„Na razie Mabion nie potrzebuje środków, poza tymi, które są potrzebne na bieżące działania. Umowa partneringowa powinna nas zabezpieczyć. Do momentu partneringu nie planujemy przeprowadzenia emisji” – powiedział Chabowski.

Prezes Wieczorek pytany o plany wprowadzenia na GPW spółki Celon odpowiedział: „Jeszcze takich planów nie ma, otoczenie rynkowe na tę chwilę jest mało atrakcyjne”.

Celon Pharma, której prezesem i właścicielem jest Maciej Wieczorek, to polska firma biofarmaceutyczna specjalizująca się w opracowywaniu, wprowadzaniu na rynek i produkcji leków generycznych, szczególnie inhalacyjnych. W czerwcu 2014 r. Wieczorek informował, że spółka będzie potrzebowała 150-200 mln zł, by rozpocząć badania kliniczne nawet nad 3-4 innowacyjnymi lekami, a środki te chce pozyskać wychodząc z ofertą do rynku kapitałowego. (PAP)

 

Źródło: bankier.pl