Brytyjscy naukowcy odkryli innowacyjną metodę walki z rakiem, dającą nadzieję, że  chemioterapia i radioterapia, które wyniszczają cały organizm, odejdą na dalszy plan. Być może już za dwa lata ich miejsce zajmą specjalne szczepionki.

Badacze z University College London wskazują, że nowa metoda jest przełomem w walce z rakiem – informuje tvn24.pl

Prof. Janusz Siedlecki z Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zwraca uwagę, że do tej pory główną metodą walki z rakiem było uśmiercanie komórek nowotworowych poprzez usuwanie ich z organizmu za pomocą chirurgii albo przez chemioterapię lub radioterapię. Nowa metoda ingeruje w system immunologiczny, który powinien wykryć każdą komórkę obcą dla naszego organizmu.

Układ immunologiczny składa się z limfocytów B, które produkują przeciwciała i limfocytów T, które mają specjalny receptor i rozpoznają obce komórki. To właśnie one są bardziej wrażliwe na obecność nowotworu.

Prof. Siedlecki wyjaśnia, że wykluczenie chemio- i radioterapii stanie się możliwe, ponieważ nasze własne komórki odpowiedzialne za obronność organizmu będą w stanie, dzięki szczepionce, dostać się do środka komórki rakowej i z nią walczyć.

Co więcej, jeśli część komórek obronnych zginie, system immunologiczny będzie już tak zaprogramowany, że kolejne komórki będą w stanie wrócić w to samo miejsce i kontynuować pracę tak długo aż uda się pokonać każdą komórkę rakową w organizmie.

Więcej: www.tvn24.pl

 

Źródło: rynekzdrowia.pl