Wspomaganie organizmu w odbudowie uszkodzonych narządów okazało się możliwe, co udowodnili naukowcy ze Szwajcarii. Urządzenie firmy medycznej Xeltis bazuje na materiałach biowchłanialnych, które działają jak rusztowania, aby pomóc organizmowi przywrócić strukturę części ciała i narządów za pomocą własnej tkanki pacjenta.

Porowata struktura tych substancji zapewnia punkty zakotwiczenia dla zdrowych tkanek. Gdy zdrowa tkanka jest na miejscu, rusztowanie jest absorbowane z powrotem do organizmu.

We wtorek naukowcy ogłosili, że powodzeniem zakończyło się wszczepienie biowchłanialnych płucnych zastawek serca trojgu dzieci. Po wykonaniu badań klinicznych, naukowcy mają nadzieję, że odbudowane narządy będą rozwijać się i działać zgodnie z przeznaczeniem.

Wyniki wcześniejszego badania klinicznego, ogłoszone w środę, dały badaczom powód do optymizmu. W ich świetle bioabsorbowalne przewody wszczepione pacjentom dwa lata temu wciąż funkcjonują prawidłowo.

Powyższe badanie dotyczyło pięciorga pacjentów w wieku od 4 do 12 lat. Mieli oni tylko jedną funkcjonującą komorę serca. Przewody biowchłanialne kierowały krew w odpowiednim kierunku, aby wzmocnić działanie serca u chorych z wrodzonymi wadami serca.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, każdego roku rodzi się około 40.000 dzieci z wadami serca w Stanach Zjednoczonych. Około 25 procent z nich zmaga się z zaawansowanym stadiem choroby, która wymaga operacji w pierwszym roku życia. Dla porównania w Polsce wady serca występują u około 3.000 noworodków.

Dr Alistair Philips z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego zapewnia, że technologia ta może być wyjątkowo zachęcająca.

Badanie kliniczne jest pierwszym, które polegało na wszczepieniu bioabsorbowalnych zastawek serca, który umożliwiły całkowitą samonaprawę.
Obecnie lekarze mają do wyboru dwie opcje podczas leczenia pacjentów z wrodzonymi wadami serca, które wymagają wymiany zastawki serca. Mogą albo użyć zaworów przeszczepionych od dawców narządów, albo utworzyć przewód płucny z tkanki zwierzęcej.

„Jeśli materiały wszczepione do organizmu dziecka nie będą musiały być wymieniane wraz ze wzrostem, to są one idealne” – powiedział dr Phillips.

Biomateriały Xplore zostały wszczepione dwunastu pacjentom w zakresie od 2 do 21 lat. Ich stan będzie monitorowany przez pięć lat, aby ocenić skuteczność działania implantu.

Jeśli próby przedkliniczne zakończą się sukcesem, urządzenie przejdzie do badań klinicznych. Administracja ds. Leków i Żywności w Stanach Zjednoczonych udzieliła już Xeltis pozwolenia (Humanitarian Use Device Designation) na stosowanie zastawki pnia płucnego u ludzi. Jest to oznaczenie przyznawane wyrobom medycznym, które mogą pomóc ludziom z chorobami dotykającymi mniej niż 4000 osób rocznie w Stanach Zjednoczonych.Phillips powiedział, że technologia przedstawiona przez Xeltis może mieć wpływ sięgający daleko poza leczenie wrodzonych wad serca. Implanty bioabsorbowalne mogą pomóc w naprawie zastawek serca u dorosłych, budowaniu nowych przełyków lub odtwarzaniu skóry u ofiar poparzeń.

 

Źródło: portal.abczdrowie.pl