Zdaniem specjalistów dla profilaktyki udaru mózgu całkowita abstynencja nie jest wskazana. Dopuszcza się więc spożycie alkoholu w niewielkich ilościach.
Prawdopodobieństwo udaru rośnie wraz z wiekiem, najczęściej przytrafia się on mężczyznom, osobom o niskiej masie urodzeniowej i takim, u których przytrafiały się już udary w rodzinie. Za 80 proc. ryzyka odpowiada nadciśnienie, otyłość brzuszna, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej.
Kluczowe sprawy to niepalenie, prawidłowa masa ciała, regularna aktywność fizyczna przynajmniej 30 minut dziennie, nienadużywanie alkoholu, optymalna dieta.
Zdaniem ekspertów dla profilaktyki udaru całkowita abstynencja nie jest wskazana. Dopuszczalne jest umiarkowane spożycie alkoholu, do 24 g czystego alkoholu na dobę dla mężczyzn i połowę tej dawki dla kobiet niebędących w ciąży.
Zwiększenie tego limitu powoduje skokowy wzrost ryzyka udaru. Można więc pozwolić sobie na jeden, dwa kieliszki wina do obiadu lub kolacji, ze świadomością, że zmniejszamy w ten sposób ryzyko udaru.
Źródło: rynekaptek.pl