Specjaliści amerykańscy przetestowali na zwierzętach wstrzykiwany do nasieniowodów antykoncepcyjny żel przeznaczony dla mężczyzn – informuje Basic and Clinical Andrology.

Żel działa podobnie jak stosowana od dawna wazektomia, czyli zabieg polegający na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów. Preparat jest wstrzykiwany do kanalików nasiennych, w których blokuje przepływ plemników pozostawiając drożność dla płynu nasiennego.

Vasalgel, jak go nazwano, ma być przetestowany na mężczyznach w najbliższych kilku latach, dopiero wtedy ewentualnie będzie można wprowadzić go do użycia. Byłby on pierwszą, zupełnie nową antykoncepcją dla mężczyzn od wielu dziesięcioleci. Na razie specjaliści University of California sprawdzili żel antykoncepcyjny na królikach oraz małpach.

Na mężczyzn przetestowano dotąd podobny żel antykoncepcyjny (o nazwie RISUG – Reversible Inhibition of Sperm Under Guidance). Badania kliniczne z tym środkiem prowadzone są w Indiach. Od Vasalgelu różni się on tym, że blokuje przepływ całej spermy. Obydwa preparaty są wstrzykiwane do nasieniowodów w znieczuleniu.

Specjaliści amerykańscy przetestowali Vasalgel na 16 dorosłych samcach małp, spośród których 10 doczekało się wcześniej potomstwa. Dopuszczono do nich samice i w czasie obserwacji żadna z nich nie zaszła w ciążę. U jednego samca po zabiegu wstrzyknięcia żelu doszło do uszkodzenia nasieniowodu.

Prof. Allan Pacey z University of Sheffield powiedział BBC News, że przeprowadzone na zwierzętach badania z nowym żelem antykoncepcyjnym są obiecujące, ale najważniejsze będzie wykazanie, że jest on bezpieczny, a po jego usunięciu można mężczyznom przywrócić płodność. Po zabiegu wazektomii rzadko się to udaje.

 

Źródło: rynekzdrowia.pl